Uruchomiono stronę poświęconą stratom wojennym Zamku Królewskiego na Wawelu

Uruchomiono stronę poświęconą stratom wojennym Zamku Królewskiego na Wawelu

Fot. Stanisław Mucha Zamek Królewski na Wawelu otworzył stronę, która prezentuje wyniki prowadzonego w latach 2021-2022 projektu „Straty wojenne Zamku Królewskiego na Wawelu w świetle krajowych i zagranicznych źródeł archiwalnych”. Na stronie projektu czytamy: W latach 2021—2022 Zamek Królewski na Wawelu realizował projekt pn. „Straty wojenne Zamku Królewskiego na Wawelu w świetle krajowych i zagranicznych źródeł archiwalnych”, który uzyskał dofinansowanie z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Badanie polskich strat wojennych”. Prowadzone badania – w…

Czytaj więcej

Pożar najstarszego kościoła w hiszpańskiej Plasencii

Pożar najstarszego kościoła w hiszpańskiej Plasencii

Fot. es.wikipedia.org  2 sierpnia w biały dzień ogień wybuchł w kościele San Martín de Plasencia. XIII-wieczna romańska budowla, duma miasta położonego w północnej części Hiszpanii, niemal utraciła bezcenne retabulum wykonane przez Luisa de Moralesa, zwanego El Divino – dzięki szybkiej akcji strażaków nastawa ołtarzowa przetrwała, choć poważnie uszkodzona przez płomienie.  Sytuacja została opanowana mimo dodatkowej trudności, jaką stanowiły przechowywane wewnątrz świątyni butle z butanem do ogrzewania. Zdjęcia pożaru zaalarmowały mieszkańców okolicy i turystów, wywołując ogromne…

Czytaj więcej

Straty w bejruckim środowisku artystycznym

Straty w bejruckim środowisku artystycznym

Fot. Joseph Eid/AFP za pośrednictwem Getty Images Trwa szacowanie strat spowodowanych przez wybuch w dzielnicy portowej, który 4 sierpnia zabił co najmniej 160 osób i ranił dalsze 6 000. Eksplozja spowodowana zaprószeniem ognia w miejscu składowania  znacznych zapasów materiału wybuchowego przyczyniła się do wielkoobszarowych zniszczeń w stoli Libanu, które obejmują muzea, galerie sztuki i pracownie artystyczne. Jak podaje portal Artnet News, w eksplozji zginęło kilka osób ze środowiska artystycznego, w tym przebywający na zmianie pracownik…

Czytaj więcej

Aktualizacja: pożar katedry w Nantes

Aktualizacja: pożar katedry w Nantes

Fot. Laetitia Notarianni/AP Photo Francuska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru, który wybuchł w sobotę rano w gotyckiej katedrze śś. Piotra i Pawła w Nantes w zachodniej części kraju. Prokurator Pierre Sennes poinformował, iż pożar wybuchł w trzech różnych punktach, co doprowadziło do podejrzeń o podpaleniu. W akcji wzięło udział 104 strażaków, którzy przebywali na miejscu przez cały dzień. Nikt nie ucierpiał. Szef straży pożarnej Laurent Ferlay uspokoił dziennikarzy na konferencji prasowej, że pożar nie był…

Czytaj więcej

Pożar w twierdzy w Srebrnej Górze. Spłonęła zabytkowa strzelnica

Pożar w twierdzy w Srebrnej Górze. Spłonęła zabytkowa strzelnica

Fot. GOKSiR Srebrna Góra W środę 15 lipca około godziny 12:00 w podziemiach pod dziedzińcem Twierdzy Srebrna Góra doszło do zaprószenia ognia. W znajdującej się tam strzelnicy zapaliły się składowane materiały oraz kulochwyty, jak wynika z informacji przekazanych portalowi klodzko.naszemiasto.pl przez mł. asp. Mirosława Gomółkę, oficera prasowego Komendy Powiatowej PSP w Ząbkowicach Śląskich. Walka z ogniem trwała niemal do wieczora. Akcję utrudniały podziemna lokalizacja strzelnicy oraz brak możliwości wejścia do pomieszczeń bezpośrednio objętych ogniem –…

Czytaj więcej

Ponad 100 dzieł sztuki sakralnej w rękach mazowieckiej policji

Ponad 100 dzieł sztuki sakralnej w rękach mazowieckiej policji

Stołeczni policjanci oraz funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zabezpieczyli 110 dzieł sztuki pochodzących z terenu Europy Wschodniej. Działając na podstawie postanowień Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota funkcjonariusze weszli do trzech mieszkań na terenie Warszawy oraz dwóch domów w powiecie żyrardowskim. W ramach tej lutowej akcji zabezpieczono 110 sztuk ikon, ornamentów, obrazów oraz innych dzieł sztuki cerkiewnej i sakralnej. Większość dzieł reprezentuje sztukę kręgu wschodniego chrześcijaństwa i pochodzi z Rosji, Ukrainy oraz Białorusi. Znalazło się jednak także kilka…

Czytaj więcej

Pożar pałacu w Sieroszowicach. Co najmniej 3 miliony złotych strat

Pożar pałacu w Sieroszowicach. Co najmniej 3 miliony złotych strat

11 zastępów zawodowej i ochotniczej Straży Pożarnej walczyło z ogniem, który 3 lutego w znacznym stopniu strawił niedawno wymieniony dach, a także stropy i ściany na pierwszym piętrze XVIII-wiecznego pałacu w Sieroszowicach w powiecie polkowickim. Zgłoszenie o wybuchu pożaru otrzymano po godzinie 15:00. W środku przebywały trzy osoby, w tym właściciel obiektu. Wszystkim udało się opuścić płonący budynek przed przybyciem strażaków. Według ustaleń Rmf24.pl gaszący początkowo nie mogli wejść do wnętrza pałacu ze względu na nadwątlenie struktury…

Czytaj więcej

Poszukiwane syryjskie dobra kultury!

Poszukiwane syryjskie dobra kultury!

Na prośbę Krajowego Biura INTERPOL-u w Damaszku, w celu przypomnienia o dokonanych w tym kraju kradzieżach i podniesienia świadomości potencjalnych nabywców tego rodzaju dóbr, wydano specjalne plakaty ilustrujące straty muzealne poniesione w latach 2013-2015. Te i inne obiekty zarejestrowane są również w bazie skradzionych dzieł sztuki INTERPOL-u.  

Czytaj więcej

Muzeum Utracone

Projekt Muzeum Utracone wspiera działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegające na odnajdywaniu i odzyskiwaniu utraconych dóbr kultury. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 r. gromadzi dane na temat strat wojennych. Za polskie straty wojenne uznaje się ruchome dobra kultury utracone w wyniku II wojny światowej z terenów Polski po 1945 r. Początkowo dokumentację prowadzono w ramach działalności Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego za Granicą. W 2001 r. po zniesieniu urzędu…

Czytaj więcej

Informacja na temat stanu zagrożenia przestępczością kryminalną przeciwko zabytkom w Polsce w latach 1994-2014

Informacja na temat stanu zagrożenia przestępczością kryminalną przeciwko zabytkom w Polsce w latach 1994-2014

W ramach opracowań poświęconych przestępczości przeciwko dobrom kultury udostępniamy cykl raportów opracowanych w Komendzie Głównej Policji, publikowanych w ostatnich kilkunastu latach przeważnie w czasopiśmie Cenne, bezcenne, utracone,  zwykle na początku roku jako podsumowanie strat i ocenę zagrożeń minionego już roku. Informacja KGP 1994-1997 Informacja KGP 1999-2001 Informacja KGP za 2002 CBU (1-2) 2003 Informacja KGP za 2003 – 2004 w CBU 1-2(42-43) 2005 Informacja KGP za 2005 – 2006 w CBU 1(50) 2007 Informacja KGP za 2007 w CBU…

Czytaj więcej
1 2