(2012) Kradzież Picassa z Galerii Narodowej w Atenach

(2012) Kradzież Picassa z Galerii Narodowej w Atenach

Fot. Pantelis-Saitas/EPA (przez NBC News) Magdalena Marcinkowska, „Trzy obrazy w siedem minut”, Cenne, bezcenne, utracone 1/70 2012, s. 35-37 TRZY OBRAZY W SIEDEM MINUT  Tyle czasu potrzebowali złodzieje na kradzież trzech dzieł sztuki z Galerii Narodowej w Atenach. Ich łupem padł m.in. olej Pabla Picassa „Głowa kobiety”, jedyny obraz tego autora znajdujący się w greckich zbiorach państwowych. Do włamania w Galerii Narodowej w Atenach doszło rankiem 9 stycznia (poniedziałek). Złodzieje, niczym bohaterowie filmu „Osaczeni” (grani…

Czytaj więcej

(1989) Kradzież w Śmiełowie

(1989) Kradzież w Śmiełowie

Piotr Ogrodzki, „Kradzież z Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie”, Cenne, bezcenne, utracone (4) (4) 1997, s. 19–21 Muzeum w Śmiełowie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Piękny pałac i park położony w pobliżu  głównych szlaków  komunikacyjnych stwarza niezwykle intymny nastrój. Pałac należał do rodziny Gorzeńskich i pochodził z końca XVIII wieku. We wnętrzach pałacu odtworzono wygląd ziemiańskiej posiadłości z połowy XIX wieku. Noc z 5 na 6 listopada 1989 roku na pewno wpisze się…

Czytaj więcej

(1974) Kradzież obrazów z Muzeum Narodowego w Gdańsku

(1974) Kradzież obrazów z Muzeum Narodowego w Gdańsku

Pod koniec kwietnia 1974 roku w  prasie ukazała się wiadomość o kradzieży obrazów z Muzeum Narodowego w Gdańsku.  Z ekspozycji zniknęły dwa obrazy: szkic malarski Ukrzyżowanie Antona van Dycka i małe tondo Kobieta przenosząca żar  Pietera Brueghla (szkoła ?). Brak  malowideł odkryto, kiedy w czasie sprzątania sali wystawowej spadła ze ściany rama z niewielkim obrazem Brueghla. Okazało się, że w ramie zamiast oryginału znajduje się podkolorowana reprodukcja wycięta z czasopisma POLSKA (Nr 8 z 1971 r.). Wezwana na…

Czytaj więcej

(1995) Kradzież Madonny Sulmierzyckiej

(1995) Kradzież Madonny Sulmierzyckiej

W 1995 r., w październikowej korespondencji Ośrodka Ochrony i Konserwacji Zabytków znalazł się list wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Piotrkowa Trybunalskiego, który wzbudził najwyższe zainteresowanie wszystkich specjalistów (zarówno historyków sztuki, jak i ekspertów od zabezpieczeń i ochrony). W krótkim, niemalże lakonicznym piśmie zostaliśmy powiadomieni o kolejnym przestępczym ataku na obiekt sakralny: „Państwowa Służba Ochrony Zabytków … przesyła w załączeniu dwie fotografie obrazu „Matka Boska z Dzieciątkiem” przypisywanego Lucasowi Cranachowi lub jego szkole, skradzionego z kościoła pw. św. Erazma…

Czytaj więcej

Muzea ciągle zagrożone

Muzea ciągle zagrożone

Piotr Ogrodzki,  Muzea ciągle zagrożone. Kradzież w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, CBU Nr 1(62) 2010 To co się zdarzyło w nocy 18 grudnia 2009 roku w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau przejdzie do historii przestępczości przeciwko dziedzictwu narodowemu. Tak, jak kradzież i zniszczenie relikwiarza św. Wojciecha z katedry w Gnieźnie dokonana w marcu 1986 roku uświadomiła wszystkim, a w szczególności opiekującym się zabytkami sakralnymi, że nie ma takiej świętości która nie może paść ofiarą zachłanności przestępców, tak kradzież historycznej…

Czytaj więcej

Pożar w kościele Św. Katarzyny w Gdańsku.

Pożar w kościele Św. Katarzyny w Gdańsku.

P. Ogrodzki, Pożar w kościele Św. Katarzyny w Gdańsku. Problemy monitoringu pożarowego obiektów zabytkowych, CBU Nr 3(48) 2006, s. 3-5. 22 maja 2006 roku w historię kościoła św. Katarzyny wpisze się jako dzień w którym po raz trzeci w historii najstarszego kościoła Gdańska doszło do pożaru. W 1905 r. uderzenie pioruna spowodowało zapalenie się kościoła. Odbudowa instrumentu odbywała się między innymi ze składek publicznych. Rok 1945, koniec II wojny światowej i kolejny pożar tym razem ze…

Czytaj więcej

(1973) Krótka historia kaliskiego obrazu P. P. Rubensa „Zdjęcie z krzyża”

(1973) Krótka historia kaliskiego obrazu P. P. Rubensa „Zdjęcie z krzyża”

Obraz P.P.Rubensa „Zdjęcie z krzyża” trafił do Kalisza  około roku 1620. Zakupił go w pracowni mistrza Piotr Żeromski z Żeronic, który w tym czasie posłował do arcyksięcia Albrechta. Po powrocie do kraju obraz został przekazany do parafialnego kościoła w Kaliszu (w roku 1639), miasta z którym rodzina Żeromskiego była mocno związana[1]. Od tamtego czasu obraz stanowił ozdobę ołtarza głównego. Tylko raz obraz opuścił Kalisz. We wrześniu 1939 roku został przewieziony przez ówczesnego proboszcza do Muzeum…

Czytaj więcej