(2014) Kradzieże, pożary, akty wandalizmu …

O tym się pisało….

STYCZEŃ
Wandalizm
Kalwaria Pacławska – Kapliczki kalwaryjskie

Zdemolowano trzy kapliczki, w pierwszej – uszkodzono obraz przedstawiający Zaśnięcie Maryi w otoczeniu apostołów (wypalono twarz Matki Bożej), w drugiej – wyłamano barierki, w trzeciej – uszkodzono fresk przedstawiający Jezusa Chrystusa i ogrodzenie.
Kaplice kalwaryjskie obejmują: Dróżki Pana Jezusa – 28 stacji (wśród nich można wyodrębnić: Drogę Krzyżową – 14 stacji i Dróżki Matki Bożej – 16 stacji) oraz Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 14 stacji. Niektóre stacje pokrywają się z tymi samymi kaplicami.

Kradzież
Bytom – cmentarz Mater Dolorosa – figura Chrystusa

Kradzież figury Chrystusa na grobowcu rodziny Łozów (Łoza). Rzeźba miała ok. 1 metra wysokości, pokryta była miedzią o grubości ok. 3mm, w środku wypełniona gipsem ałunowym tzw. galwan cienkościenny.

Paserstwo
Okolice Krakowa – przydrożne kaplice, kościoły – rzeźby

Krakowscy śledczy natrafili na trop paserów, którzy skupowali zabytkowe figurki z przydrożnych kapliczek z Krakowa i okolic oraz inne rzeźby.

Pożar
Gdańsk-Oliwa – Dwór IV

Spłonął dach XVIII wiecznego obiektu znajdującego się na liście najcenniejszych dworów gdańskich.
W przeszłości właścicielem dworu był m.in. Karol Grodeck, burmistrz Gdańska. Od 1909 funkcjonował tu zakład ubezpieczeń, a w czasie II wojny światowej szkoła dziewcząt, obecnie jest w posiadaniu Szpitala Dziecięcego.
Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia.

Pożar
Gdańsk-Nowy Port- Dwór Fischera

Dwór Fischer wzniesiony w XVIII w. był od kilku lat niezamieszkały ze względu na zły stan techniczny. Budynek odwiedzany był przez bezdomnych. Prawdopodobnie został podpalony. Pożar rozpoczął się od zgromadzonych na schodach prowadzących na strych śmieci. Płomienie objęły część dachu oraz fragment stropu.

Usiłowanie kradzieży
Kraków-kościół – korona z obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem

Mieszkaniec Śląska usiłował skraść z kościoła św. Wojciecha w Krakowie koronę z obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, przy pomocy długiego kija lub metalowej rurki. Podczas tej czynności uszkodził obraz. Turyści zwiedzający kościół wezwali Straż Miejską, która obezwładniła sprawcę

LUTY
Pożar
Turawa- Pałac, 1poł. XVIII w.

Spłonęło część dachu i poddasza. To już kolejny pożar tego pałacu. Obiekt wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa opolskiego.

Kradzież
Łopatki-przydrożna kapliczka- Figura św. Rocha

Skradziono liczącą 150 lat drewnianą figurę św. Rocha ufundowaną w połowie XIX w. jako wotum po epidemii cholery o wymiarach: 80 cm wysokości i podstawie 30 na 30 cm.

Kradzież
Gdańsk Oliwa – obraz W. Gersona

Ze zbiorów prywatnych skradziono obraz polskiego malarza Wojciecha Gersona „Pielgrzym” z 1861 roku. Obraz przedstawia wędrowca ubranego w płaszcz obszyty muszlami (tzw. przegrzebkami św. Jakuba), powracającego prawdopodobnie z pielgrzymki do Santiago de Compostelo, gdzie według tradycji chrześcijańskiej spoczywa św. Jakub Większy, jeden z dwunastu Apostołów

MARZEC
Nielegalne wykopaliska – nielegalny wywóz
Nowa Cerkiew – zabytki archeologiczne- monety celtyckie

Polak pracujący w Wielkiej Brytanii nielegalnie wszedł w posiadanie celtyckich monet z III i II w. p.n.e. pochodzących z Nowej Cerkwi i wywiózł je bez pozwolenia za granicę i próbował sprzedać na aukcji internetowej.

Pożar
Złotowo (pow. malborski) – dom podcieniowy z kon. XVIII w.

Spłonął podcień i cały dach. Mimo dużych strat WKZ nie przewiduje wydania zgody na rozbiórkę domu.

Wandalizm
Gałków Mały – cmentarz – figura Matki Boskiej

Na cmentarzu poległych żołnierzy z 1914 r. wandale zniszczyli figurę Matki Boskiej

Pożar
Rogowo k. Żnina – kościół św. Doroty

Pożar strawił dach zabytkowego kościoła. Przyczyną pożaru mogło być zwarcie instalacji.

KWIECIEŃ
Kradzież – odzyskanie
Nowy Kazanów – kościół – obraz św. Tekli – Odnaleziono

Odzyskano skradziony XVIII wieczny obraz, wpisany do rejestru zabytków.

Niszczenie zabytków – złomowanie
Mysłakowice – przędzalnia

Przędzalnia Zakładu Lniarskiego „Orzeł” (170 letnia) , zabytek z początku rewolucji przemysłowej został zniszczony przez właściciela – firmę złomiarską. Sprawca poddał się dobrowolnie karze, tyle że proponowana kara w stosunku do korzyści płynących ze zniszczenia zabytku są śmieszne.

Kradzież
Warszawa – kolekcja obrazów

Z mieszkania na Mokotowie skradziono kolekcję około 30 obrazów m.in. pędzla Wojciecha i Jerzego Kossaka, Teodora Axentowicza, rzeźby i cenny pozłacany fotel.

Wandalizm
Łagiewniki – obraz Jezusa Miłosiernego

Przebywająca w kaplicy św. Faustyny kobieta oblała obraz nieznaną płynną substancją znajdującą się w dwóch plastikowych butelkach. Do uszkodzenia samego obrazu nie doszło, dzięki chroniącej go szybie, uszkodzona została rama.

MAJ
Nielegalne poszukiwania – nielegalny wywóz
Zabytki archeologiczne

Sąd Okręgowy w Opolu skazał Igora M. mieszkającego w Wielkiej Brytanii za kradzież i wywóz za granicę zabytków kultury celtyckiej(monety z III i II w. p.n.e. figurki i biżuterię) , pozyskanych w wyniku nielegalnych wykopalisk

CZERWIEC
Wandalizm
Kruszyniany- meczet tatarski –cmentarz

Nieznani sprawcy pomazali farbą elewacje zabytkowego XVIII wiecznego meczetu oraz nagrobki na cmentarzu tatarskim.

LIPIEC
Pożar
Lelów (woj. śląskie) – zabytkowy młyn z pocz. XIX w.

Większość budynku spłonęła. Została jedna ściana. Obiekt nie był wpisany do rejestru zabytków, ale był objęty ochrona konserwatorską.

WRZESIEŃ
Pożar
Pułtusk – zabytkowe koszary

Spłonął dach (ok. 200 mkw.) jednego z budynków koszar.. Na terenie jednostki kilka tygodni wcześniej strażacy gasili inny budynek. Sprawę bada Komenda Powiatowa Policji w Pułtusku. W opinii mieszkańców w koszarach dochodzi do podpaleń.

Pożar
Toruń – budynek szachulcowy

Kolejny, XIX w. budynek szachulcowy strawił pożar. Wcześniej ogień zniszczył kilka innych budynków tego typu: w 2005 r -1; 2006 – 2; 2013- 1; 2014 -2.

PAŹDZIERNIK
Kradzież
Rudy, Racibórz – relikwiarze

Z kościoła zniknęły dwa relikwiarze św. Walentego i bł. Karoliny Kózkówny

Skradzione – odzyskane
Katowice – wiolonczela

Pół roku po kradzieży policja katowicka schwytała sprawcę kradzieży XIX wiecznej (1860 r.) wiolonczeli, wykonanej we Włoszech.

Kradzież
Zakopane – balustrady

100-letnie płyciny zdobiące balustradę dawnego budynku szkoły muzycznej w Zakopanem. Podobne płyciny zostały wyrwane z willi „Borek” w ubiegłym roku

Wandalizm
Skoczów – kościół – obraz Matki Bożej z XVIII w.

Podziurawiono obraz Matki Boskiej Skoczowskiej znajdujący się w kościele parafialnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W podobny sposób zniszczono plakat Jana Pawła II.

Pożar
Sosnowiec – katedra

Pożar w pochodzącej z końca XIX wieku katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu strawił znaczne fragmenty dachu. Podczas akcji gaśniczej zalana została część fresków autorstwa Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło.

LISTOPAD
Pożar
Żuklin, gm. Kańczuga – pałac

Pałac Kellermanów pochodzi z poł. XIX w., od 2000 r. należy do prywatnego właściciela. Przyczyny pożaru nie zostały ustalone, według wstępnej oceny mogło dojść do nieumyślnego lub umyślnego podpalenia. Do budynku nie były doprowadzone żadne media. Budynek był niezamieszkały.

Pożar – podpalenie
Pomnik przyrody – dąb Chrobry

Jeden z najstarszych dębów w Polsce, liczący blisko 800 lat, został prawdopodobnie podpalony. Drzewo paliło ponad dobę.. Nie wiadomo czy drzewo przeżyje. Dąb ma 28 m wysokości, a rozpiętość koron wynosi 16 m.. Rośnie koło Piotrowic w województwie dolnośląskim.

Wyrok za przywłaszczenie
Klasztor w Wieruszowie – Aniołki XVII w.

Wyrok skazujący dla duchownego za przywłaszczenie i próbę sprzedaży dwóch figur aniołów z XVI w., należących do klasztoru oo. Paulinów w Wieruszowie. a następnie próbował je sprzedać na aukcji internetowej. Wyrok – rok i 2 miesiące więzienia w zawieszeniu oraz 1500 złotych grzywny.

Kradzież
Muzeum na Majdanku- obuwie więźniów

Z baraku stojącego na terenie byłego hitlerowskiego obozu z ekspozycji skradziono kilka sztuk obuwia.

GRUDZIEŃ
Pożar
Zamek Kliczków

W tzw. Skrzydle Rezydentów spaliło się ok. 200m dachu. Przyczyną pożaru była prawdopodobnie nieszczelność przewodów kominowych.

Pożar
Zamek Książ

Jeden z największych zamków w Polsce, którego historia sięga 2 poł. XIII w. , 10 grudnia 2014 r. we wczesnych godzinach popołudniowych stanął w płomieniach. Pożar zaczął się od poddasza i szybko rozprzestrzenił się na dach budynku. Akcję gaśniczą utrudniał ograniczony dostęp do obiektu, wynikający z jego położenia na wzgórzu, w otoczeniu lasu i okalającej go fosy. W gaszeniu pożaru wzięło udział 37 zastępów straży pożarnej.
Do pożaru doszło z powodu zaprószenia ognia przez dwóch pracowników wykonujących prace dekarskie na dachu.