(2014) Odzyskane zabytki…

STYCZEŃ
Odzyskane – strata wojenna
Grafiki i rysunki Ignacego Łopieńskiego i Alfreda Schouppe

zrabowaną przez Niemców w czasie II wojny światowej kolekcję grafik i rysunków z pocz. XIX w . przekazano do MN w Warszawie. Po 70 latach zostały odnalezione w Austrii.

Odzyskanie-strata wojenna
Stuttgart – obraz Francesco Guardiego

Do Polski powróci obraz „Schody pałacowe” Francesco Guardiego, kupiony przez Muzeum Narodowe w Warszawie w 1925 r.. Obecnie dzieło znajduje się w magazynach Staatsgalerie w Stuttgarcie

LUTY
Odzyskany – strata wojenna
USA – obraz Johanna Seekatza

W USA odnalazł się zaginiony w czasie II wojny światowej obraz „ Św. Filip chrzci sługę królowej Kandaki”, olej na blasze miedzianej, XVIII w., pochodzący ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Przypuszcza się, że obraz zaginął podczas Powstania Warszawskiego. Obraz udało się odzyskać dzięki współpracy rządów Polski i USA, a dokładnie specjalnej, działającej przy federalnej agencji służb imigracyjno-celnych jednostki dochodzeniowej ICE/HSI (Immigration and Customs Enforcement/Homeland Security Investigations).

Odzyskany – strata wojenna
Czechy – rzeźba Madonna z Dzieciątkiem na tronie, XIV w.

Rzeźba była własnością parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie. W 1945 na kilka dni przed nadejściem frontu rosyjskiego, wikary parafii Hubert Schenze wywiózł ją wraz z innymi skarbami do Jawornika czeskiego. Podczas przygotowań do wystawy w muzeum diecezjalnym w Ołomuńcu, w muzealnych magazynach odnaleziono poszukiwaną rzeźbę.

Starania o odzyskanie dzwonów – strata wojenna
Niemcy – dzwony z kościoła w Łaziskach

Dyrektor wodzisławskiego muzeum zwrócił się do biskupów Niemczech o zwrot dzwonów pochodzących z XV i XVI w., które Niemcy w 1942 zagarnęli. Podjęto działania restytucyjne.

KWIECIEŃ
Odnaleziony
Nowy Kazanów – kościół – obraz św. Tekli

Odzyskano skradziony XVIII wieczny obraz, wpisany do rejestru zabytków.

SIERPIEŃ
Odzyskany – strata wojenna
MN Wrocław- obraz Oswalda Achenbacha „Via Cassia koło Rzymu”, XIX w.

Wystawiony na aukcję w Niemczech został zwrócony przez właściciela po powzięciu informacji, że obraz zaginął w czasie II wojny światowej z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Odnalezione
Motarzyn i Krosino – zabytki sakralne

Odnalezione na strychu plebanii w Krosinie.

PAŹDZIERNIK
Skradzione – odzyskane
Katowice – wiolonczela

Pół roku po kradzieży policja katowicka schwytała sprawcę kradzieży XIX wiecznej (1860 r.) wiolonczeli, wykonanej we Włoszech

Odzyskany – strata wojenna
Siemiradz – dzwon XV w.

XV-wieczny gotycki dzwon „Św. Jakub”, zarekwirowany w 1942 r. przez Niemców z kościoła parafialnego w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim, po 72 latach powrócił do parafii w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim

LISTOPAD
Odzyskanie -strata wojenna
Warszawa – Biblioteka Narodowa – manuskrypt

Do zbiorów BN powrócił uznawany dotąd za zniszczony podczas drugiej wojny światowej średniowieczny rękopis kazań „Sermones scripti”, Dzieło zostało przekazane przez dyrektora Saksońskiej Biblioteki Krajowej – Drezdeńskiej Biblioteki Państwowej i Uniwersyteckiej.

GRUDZIEŃ
Odzyskanie- strata wojenna
Bielany – dzwon

Wywieziony z parafii św. Macieja Apostoła w Bielanach (woj. małopolskie) w 1942 r. dzwon odnalazł się w Górnej Bawarii, w miejscowości Eichstätt. Po czterech latach starań dzwon wrócił do parafii na krótko przed Bożym Narodzeniem.