Pożary w zabytkowych dworach i pałacach

Gdańsk – Oliwa, pożar XVIII-wiecznego Dworu IV

10 stycznia, prawdopodobnie na skutek zaprószenia ognia,  doszło do pożaru i całkowitego zniszczenia  dachu zabytkowego dworu, , którego właścicielem w przeszłości  był m.in. burmistrz miasta Gdańska Karol Groddeck (1699-1774).  Od 2008 r. obiekt nie użytkowany. Przez gdański oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki został zaliczony do najcenniejszych dworów wymagających remontu. (http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Piec-miesiecy-po-pozarze-IV-Dworu-Oliwskiego-Kiedy-zostanie-zabezpieczony-n80214.html#)

 Gdańsk-Nowy Port, pożar  XVIII-wiecznego Dworu  Fischera

13 stycznia w Gdańsku miał miejsce kolejny, groźny pożar zabytkowego dworu, tym razem chodzi niezamieszkały od 2006 r. Dwór Fischera. Obiekt powstał najprawdopodobniej pod koniec XVIII wieku i był własnością Richarda Fischera, browarnika gdańskiego, filantropa i zasłużonego dla dzielnicy miasta obywatela. http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Palil-sie-zabytkowy-Dwor-Fischera-Musi-zostac-zabezpieczony-n76077.html

Turawa, pożar XVIII wiecznego pałacu.

W sobotni wieczór 1 lutego br. w pałacu w Turawie, podczas trwających przygotowań do mającego się tu odbyć balu (na kilkadziesiąt osób),  na pałacowym poddaszu wybuch pożar. Akcja gaśnicza trwała ponad 4 godziny. Ogień strawił poddasze i część dachu. Po 4 miesiącach od tego wydarzenia budynek został tylko prowizorycznie zabezpieczony i niszczeje. http://www.tvp.pl/opole/informacja/kurier-opolski/wideo/20-czerwca-2014/15692152

Fot. ratownictwo.opole.pl
Pożar zabytkowego pałacu w Turawie

Budowę pałacu w obecnej formie, według planów opolskiego architekta Adama Tentscherta,  rozpoczął około 1730 r. Martin Scholzn von Loewenckron. Prace przy rozbudowie kontynuowane były jeszcze w następnych latach (1751 i 1761 oraz 1847). W 1937 roku potomek Karla von Garniera przekazał pałac na sierociniec. Po II wojnie światowej, pałac został przekazany na siedzibę Domu Dziecka, a w 1985 r. po spaleniu się zabytkowego budynku Urzędu Gminy w Turawie, pałac w Turawie zmienił właściciela. Obecnie obiekt należy do prywatnej firmy.

Złotowo (gm. Stare Pole, woj. pomorskie), pożar podcieniowego domu z koń. XVIII w.

W nocy z 9 na 10 marca br. doszło do pożaru drewnianego domu podcieniowego z końca  XVIII w., wzniesionego dla Johanna Gabriela Preussa. Ogień częściowo strawił podcień i cały dach. Prawdopodobną przyczyną pożaru, według wstępnych ustaleń, było zapalenie się sadz w przewodzie kominowym. Dom w przeszłości należał do mennonitów, a obecnie użytkowany był przez kilka rodzin.

Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82otowo_%28powiat_malborski%29
Dom podcieniowy z XVIII w. w Złotowie

Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82otowo_%28powiat_malborski%29 

Fot. http://stanley-wb.blogspot.com/2014/03/blog-post.html
Dom po pożarze

Fot. http://stanley-wb.blogspot.com/2014/03/blog-post.html