- Podpalenie drzwi bazyliki w Dąbrowie Górniczej. Zatrzymano sprawców
- Pożar w Indonezyjskim Muzeum Narodowym
- Odzyskane straty wojenne – grafika „Dama z wachlarzem” oraz litografia „Królewska Huta” – wracają do macierzystych zbiorów
- Bezcenna porcelana z dynastii Ming i Qing skradziona z Muzeum w Kolonii
- Po 3 latach odzyskano skradziony obraz Vincenta van Gogha
Dokumentowanie zbiorów na skróty
Przygotowanie opisu i dokumentacji fotograficznej posiadanych zbiorów to bardzo ważna czynność, której nie powinno się zaniedbywać. Szczególnie jest to ważne, kiedy dojdzie do kradzieży czy to całej kolekcji, czy pojedynczych dzieł sztuki, przedmiotów rzemiosła artystycznego lub innych cennych przedmiotów. Brak dokumentacji w wielu przypadkach uniemożliwia poszukiwanie, jest również przeszkodą do zgłoszenia do krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, a w przypadku odnalezienia mogą pojawić się problemy z udowodnieniem prawa własności.
Poniżej publikujemy krótki przewodnik, co powinno znaleźć się w naszej dokumentacji, by w przypadku utraty można było je skutecznie poszukiwać i identyfikować. Więcej o dokumentowaniu zbiorów można przeczytać na stronie Bezpieczne zbiory, bezpieczne kolekcje.
Uwaga: należy również pamiętać, aby sporządzonej dokumentacji nie trzymać na wierzchu, by nie zaginęła wraz skradzioną kolekcją (takie przypadki również się zdarzają).