Damskie biurko i kabinet wracają do Pałacu w Wilanowie

XVIII-wieczne meble, utracone podczas II wojny światowej, wracają do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 17 lutego br. o godz. 13 zabytki te przekaże Przewodniczący Bundesratu w Niemczech, Premier Wolnego Kraju Saksonii Stanislaw Tillich na ręce Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Na zdjęciu: Kabinet, warsztat europejski, początek XVIII w., mebel rewindykowany, przekazany Polsce przez władze Saksonii, fot. A. Indyk

Na zdjęciu: Kabinet, warsztat europejski, początek XVIII w., mebel rewindykowany, przekazany Polsce przez władze Saksonii, fot. A. Indyk (źródło MKiDN)

Pod koniec 2014 r. przedstawiciele Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie zwrócili się do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie celem zweryfikowania pochodzenia francuskiego rokokowego biureczka damskiego z ok. 1745 r. oraz utrzymanego w stylu chińskim kabinetu z początku XVIII wieku. Strona polska potwierdziła, że wspomniane meble  figurują na liście zabytków utraconych w wyniku II wojny światowej prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w formie elektronicznej bazy danych.

Więcej informacji na stronie MKiDN >>>