Prawosławne kościoły w płomieniach!

W niedzielę 1 maja br., w godzinach wieczornych, tuż po liturgii  Wielkanocnej, doszło do pożaru w serbskiej prawosławnej katedrze św. Sawy na Manhattanie. Gaszenie pożaru trwało wiele godzin. Doszczętnie spłonął dach kościoła. Przyczyn pożaru jeszcze nie ustalono. 

 Katedra, dawniej znana jako Trinity Chapel, została zaprojektowana w 1850 roku przez architekta Richarda M. Upjohn w stylu neogotyckim. Do 1915 należała do kościoła anglikańskiego, a od 1943  jest własnością Serbskiej Cerkwi Prawosławnej.
Nowy Jork, Katedra Św. Sawy NY-pożar katedry
 W podobnych okolicznościach doszło do dwóch pożarów  w cerkwiach prawosławnych w Australii. W Melbourne pożar wybuch dzień po prawosławnych uroczystościach wielkanocnych. Święty Kościół Zwiastowania Matki Bożej liczący 115 lat należał do Macedońskiego Kościoła Prawosławnego. Na szczęście dla cerkwi, obiekt od remizy strażackiej dzieliło jedynie kilkaset metrów. Straty nie zostały jeszcze oszacowane.  Kilkanaście godzin wcześniej, w płomieniach stanęła Cerkiew Zmartwychwstania, również należąca do  Macedońskiego Kościoła Prawosławnego, wzniesiona w 1890 r. w Rockdale w Sydney. Kościół spłonął niemal doszczętnie.