(2016) Odzyskane zabytki…

O tym się pisało…

STYCZEŃ
Odnaleziony
Fundacja XX. Czartoryskich w Krakowie odnalazła starodruk „ Narratio regionum Indicarum…” Francesco B. Las Casa, który w niejasnych okolicznościach zaginął z biblioteki Czartoryskich 50 lat temu. Starodruk został wydany we Frankfurcie w 1598 r. i opisywał zwyczaje Indian amerykańskich. Dzieło oprawione jest w XVI wieczną skórę, z tłoczeniami i superekslibrisem czeskiego humanisty Petra Volka Rożemberka.

Odzyskane
Odzyskane płaskorzeźby “Pokłon Trzech Króli” i “Adoracja Dzieciątka” stanowiły część  tryptyku powstałego w 1520 r .
8 stycznia 2016 r. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się przekazanie płaskorzeźb późnogotyckich skradzionych w 1994 r.  z kościoła pw. św. Anny w Bralinie. Skradzione zabytki zarejestrowane były w międzynarodowej bazie skradzionych dzieł sztuki  prowadzonej przez Interpol oraz w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem. Rzeźby wypłynęły w ubiegłym roku na wiedeńskim rynku antykwarycznym. Negocjacji z ich posiadaczami podjął się Wydział Konsularny Ambasady RP w Wiedniu.

Odnalezione
Portret Karola Gilewskiego autorstwa Jana Matejki zakupił na aukcji w Dorotheum w Wiedniu tajemniczy darczyńca i ofiarował Muzeum Narodowemu w Krakowie w depozyt. Losy obrazu przez 100 lat były nieznane.

LUTY
Odnalezione
Uznawane dotąd za straty wojenne  obrazy: Jana Matejki “Święty Longin, patron dzwonkarzy” i Michała Borucińskiego “Hucułka z dzbankiem” odnaleziono w Polsce. O miejscu przechowywania dzieł powiadomiło policję Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Warszawie zabezpieczyli obrazy. Obecnie obrazy trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie będą czekały na wyjaśnienie sprawy.

Odzyskane
XVIII-wieczne meble – biurko i kabinet, utracone podczas II wojny światowej, wracają do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 17 lutego br. o godz. 13 zabytki te przekaże Przewodniczący Bundesratu w Niemczech, Premier Wolnego Kraju Saksonii Stanislaw Tillich na ręce Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

MAJ
Odnalezione
Na aukcji dzieł sztuki w jednym z warszawskich domów aukcyjnych wystawiono obraz Wojciecha Kossaka, Piłsudski na Kasztance, datowany na lata 1930-1939, wykonany w technice olejnej, o wymiarach ok. 90 cm x 55 cm (w ramie) figurujący jako poszukiwany w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.

CZERWIEC
Odnalezienie
Zaginione zabytki z kościoła w Szadku odnalazły się w parafii w Świnicach Warckich. Obecnie znajduje się w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku.

Odzyskanie
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi odzyskało utracone podczas II wojny światowej i odnalezione na Uniwersytecie w Getyndze zbiór sztuki afrykańskiej i południowoamerykańskiej (rzeźby, instrumenty muzyczne, przedmioty codziennego użytku)- 337 szt.

SIERPIEŃ
Odzyskanie
Poznańscy policjanci odzyskali w Warszawie  80 obrazów i grafik, które w lipcu skradziono prywatnemu kolekcjonerowi. Mężczyźni przyszli do poznańskiego kolekcjonera informując go, że muszą zabezpieczyć zbiory, ponieważ miały związek z tajemniczym zabójstwem. Obrazy znaleziono w furgonetce dostawczej w stolicy. Zatrzymano osiem osób.

WRZESIEŃ
Odzyskanie
Policja odnalazła barokową rzeźbę św. Jana Ewangelisty, pochodzącą z ambony kościoła w Tanowie . Była ukryta pod schodami w ruinach dworku.

Odnalezione
Na aukcji Domu Aukcyjnego „Ostoja” w Warszawie pojawił się obraz „Obrońcom Lwowa” Stanisława Batowskiego zaginiony prawdopodobnie w czasie II wojny światowej. Aukcje zablokowano na wniosek władz Skarżyska- Kamiennej.

LISTOPAD
Odnalezione
„Portret damy”  Getziusa Geldropa, flamandzkiego malarza z przełomu XVI/XVII w. został odnaleziony w Kalifornii. Obecnie trwa procedura mająca na celu zwrot obrazu do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Odzyskane
Na Wzgórze Tumskie powrócił obraz utracony podczas II wojny światowej „Wręczenie herbu kapitule płockiej” Jana Czesława Moniuszki.

Odzyskanie
Na aukcji dzieł sztuki w jednym z warszawskich domów aukcyjnych wystawiono obraz Wojciecha Kossaka, „Piłsudski na Kasztance”, datowany na lata 1930-1939, wykonany w technice olejnej, o wymiarach ok. 90 cm x 55 cm (w ramie), skradziony w 1997 roku z krakowskiego mieszkania.

GRUDZIEŃ
Odnalezione
Włoskie i amerykańskie służby zajmujące się poszukiwaniem zrabowanych podczas II wojny światowej dzieła sztuki są na tropie XVIII wiecznego obrazu Jana van der Benda „Krajobraz z ludźmi i stadem” znajdującego się w zbiorach polskich. Niedawno dzieło zostało sprzedane przez jeden z amerykańskich domów aukcyjnych do Włoch za 6,6 tys. dolarów.

Odzyskanie
Policja szczecińska odnalazła barokowe płyty nagrobne , które zaginęły w nieznanych okolicznościach z kościoła w Stepnicy.