Pożar wieży katedralnej w Gorzowie

Zgłoszenie o pożarze gorzowskiej katedry straż pożarna otrzymała w sobotę 1 lipca o godzinie 18:30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach.  Jak przekazały służby, zapaliła się drewniana konstrukcja wieży katedralnej, wznoszącej się na wysokość 40 m. Źródło ognia znajdowało się  tuż nad dzwonami. Akcję mocno utrudniała konstrukcja wieży, wewnątrz której mieściła się  wąska, drewniana klatka schodowa. 

W czasie największego nasilenia  z pożarem walczyło 30 zastępów straży. Z województwa zachodniopomorskiego przyjechał w sobotę 50-metrowy podnośnik, a w niedzielę podobny dotarł z Wielkopolski. W czasie pożaru poważnie ucierpiała kopuła i wnętrze wieży (foto).  Ze względów bezpieczeństwa zdecydowano się na zdjęcie kopuły i rozebranie małej dzwonnicy. Przyczyn pożaru jeszcze nie ustalono, wiadomo jedynie, że w dniu zapalenia się wieży, z powodu braku jednej fazy, w kościele pracował elektryk.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszą budowlą w Gorzowie, uważaną za jeden z symboli miasta. Zbudowany został w drugiej połowie XIII wieku. Pierwotnie zaplanowany jako romańska bazylika, ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudobazyliki. Świątynia posiada trzy pięcioprzęsłowe nawy przykryte gotyckimi, krzyżowymi sklepieniami. Od zachodu do głównego korpusu na całej jego szerokości przylega masywna wieża, swym kształtem nawiązująca do obszernych wież mieszkalno-rezydencjonalnych. Obecnie posiada siedem kondygnacji, pierwotnie było ich pięć. Wzniesiono ją na planie prostokąta o wymiarach 10m x 19m. W XVII wieku dobudowano ośmioboczną, dwukondygnacyjną nadbudówkę przykrytą barokowym hełmem.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim (fot. Lukas Klose, Wikipedia)

Na początku października br.  biegli ze Szkoły Głównej Pożarnictwa w Warszawie  orzekli, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Ogień pojawił się na piątym poziomie, od wschodniej strony. Prokuratura podkreśla, że śledztwo wciąż trwa. Sprawa badana będzie pod kątem udziału osób trzecich.