Próba kradzieży w katedrze w Salisbury

W czwartek po południu, 25 października br., w katedrze w  Salisbury doszło do poważnego incydentu. Czterdziestopięcioletni mężczyzna uszkodził młotkiem gablotę, w której przechowywano  Wielką Kartę Wolności (Magna Carta Liberatum). Napastnika, po krótkiej szamotaninie obezwładniło kilku mężczyzn. Sprawca zdarzenia został aresztowany i trafił do aresztu. Podejrzanemu postawiono zarzut usiłowania kradzieży i posiadania broni ofensywnej (młotka).

Magna Carta w Salisbury Cathedral to jeden z czterech istniejących egzemplarzy aktu z 1215 roku, który ustanawiał zasadę, że król podlega prawu. Uważany jest za dokument założycielski angielskiego prawa i swobód obywatelskich, mający  wpływ na powstanie konstytucji USA. Jan bez Ziemi szybko zmienił zdanie i anulował wydany przez siebie akt, co stało się powodem wojny domowej w Anglii. Magna Carta została przywrócona po śmierci króla.

Na szczęście dokument nie uległ uszkodzeniu, ale ze względów bezpieczeństwa został przeniesiony i obecnie nie jest udostępniony zwiedzającym.