(2018) Kradzieże, pożary, akty wandalizmu …

STYCZEŃ

Przemyt
Celnicy z Połowiec (woj. Podlaskie) udaremnili przemyt dwóch ikon przez obywatela Białorusi. Ikony : Narodzenie Bogurodzicy (XVIII w.) i Bóg Ojciec i Duch Święty (XIX w.) pochodziły prawdopodobnie z Rosji.

Pożar
W Muzeum Fabryki w łódzkiej Manufakturze, w pomieszczeniu magazynowym, zapaliła się instalacja elektryczna w urządzeniu grzewczym. W chwili wybuchu pożaru włączył się system przeciwpożarowy wyposażony w tzw. tryskacze. Ogień został ugaszony.

LUTY

Wandalizm
Sprawca pomazania fasady zabytkowej budowli „Świątyni Westy” w Ogrodzie Saskim w Warszawie skazany na więzienie.

Wandalizm
W Instytucie Franklina w Filadelfii, zwiedzający uszkodził celowo figurę eksponowaną na wystawie „Armia Terakotowa Pierwszego Cesarza”. Obiekty pochodziły z Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego Prowincji Shaanxi. Wandal ułamał palec figurce wartej 4,5 mln dol.

MARZEC

Pożar
Pożar dachu i poddasza Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju. Walka z ogniem trwała około sześciu godzin, przez następnych kilka godzin  dogaszano zgliszcza. Przyczyny pożaru wyjaśniać będzie Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu.

Kradzież
Z kościoła przy klasztorze Franciszkanów w łódzkich Łagiewnikach skradziono kielich mszalny. Sprawcę  przestępstwa ujęto, za nim jednak do tego doszło, złodziej zdążył pociąć kielich na części.

Kradzież
Z przydrożnej kapliczki w Rydułtowach na Śląsku skradziono figurkę Matki Boskiej z XX w.

Wandalizm
Aresztowano kobietę, która włamała się do kościoła w Szklarskiej Porębie i podpaliła hostie z tabernakulum, skradła różaniec i baranka oraz pozostawiła zapalone świece pod ławkami.

KWIECIEŃ

Pożar
W zabytkowej stajni, w dawnym folwarku w miejscowości Wąsowo (woj. wielkopolskie), mieszczącej obecnie apartamenty hotelowe, zapalił się strop. Akcja gaśnicza trwała kilka godzin. Pożar udało się ugasić dopiero po zdjęciu elementów dachu. Przyczyna pożaru nieznana

Wyrok sądu za kradzież
Sąd uznał za winnych i  skazał na więzienie czterech sprawców kradzieży 87 falsyfikatów obrazów na poznańskich Naramowicach dokonanej w lipcu 2016 r. Pozostali oskarżeni zostali uniewinnieni. Sprawcy dopuszczając się kradzieży sądzili, że obrazy pochodzą z tzw. Kolekcji Goebbelsa.

Nielegalny wwóz
680 rosyjskich monet z XVIII wieku oraz biżuteria z epoki brązu i żelaza zostały zarekwirowane przez służby celne i przekazane Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku.

MAJ

Pożar
W Domisławiu (pow. człuchowski) doszło do pożaru w zabytkowym pałacu na terenie byłej gorzelni. Akcja gaśnicza trwała kilka godzin. Spaliła się więźba dachowa oraz część stropodachu. Ze wstępnych oględzin wynikało, że były dwa źródła ognia, co mogło świadczyć o celowym podpaleniu. Dzień po pożarze zatrzymano sprawcę podpalenia.

Pożar
Spłonął dach, poddasze i pierwsze piętro willi w Wołominie. Willę zamieszkiwało nielegalnie dwóch bezdomnych, którzy trafili do szpitala. Niewykluczone, że doszło do zaprószenia ognia.

Pożar
W Otwocku, przy ulicy Poniatowskiego spłonął drewniany, trzypiętrowy budynek. Ustaleniem przyczyny pożaru zajmuje się biegły powołany przez policję.

Pożar
W starej zajezdni w Łodzi po raz kolejny doszło do pożaru, tym razem z pomieszczeniach biurowych. W sierpniu 2011 roku główny budynek zajezdni został podpalony. Kolejne pożary wybuchały na terenie zabytkowej zajezdni kilkukrotnie w lipcu i sierpniu 2013 roku – przyczyna ; podpalenie lub zaprószenie ognia.

Kradzież i odzyskanie
Z Synagogi pod Białym Bocianem skradziono chustę modlitewną talit oraz tefilin ze zwitkami pergaminu z tekstem Tory. Tydzień później skradzione przedmioty zostały odesłane przesyłką kurierską.

Kradzież
W zabytkowym pałacu w Bolesławcu skradziono skrzypce i kornet. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu zatrzymali 26-letniego przestępcę i odzyskali skradzione przez niego instrumenty muzyczne.

Wandalizm

W kościele w Nysie dwóch pijanych mężczyzn uszkodziło maczetą drewnianą rzeźbę Jezusa na krzyżu pochodzącą z XVIII wieku. Godzinę po zdarzeniu sprawców ujęto.

Kradzież
W wyniku włamania skradziono trofea Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Sprawę prowadzi policja w Starogardzie Gdańskim

Kradzież
Włamanie do sandomierskiego zamku. Złodziej skradł pamiątki związane z malarzem Janem Pawłem Mazurkiewiczem.

Pożar
Doszło do zapalenia się górnej kondygnacji zabytkowego dworu w Dzierążni (pow. tomaszowski, woj. lubelskie). Akcja straży pożarnej trwała kilka godzin. Spłonęła drewniana konstrukcja poddasza oraz więźba dachowa. Straty oszacowano na około 3,5 miliona złotych.

Pożar
Pożar zabytkowego młyna w Baryczy (pow. pabianicki, woj. łódzkie). Doszczętnie spłonęła drewniana część, w której były urządzenia młyńskie. Dzięki szybkiej interwencji straży pożarnej ocalał murowany budynek mieszkalny.

CZERWIEC

Pożar
W Biskupicach, w powiecie opatowskim, zapaliło się wnętrze drewnianego kościoła. Ogień zniszczył niewielki jego fragment. Prawdopodobnie doszło do zwarcia instalacji elektrycznej lub zwarcia w urządzeniu grzewczym.

Wandalizm
Nieznani sprawcy pomazali elewację i powyrywali dachówki z kaplicy nr 4 należącej do Kalwarii Wejherowskiej. Do podobnego aktu wandalizmu doszło w 2015 roku.

Kradzież
Z  kościoła św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku zginęła chorągiew z okresu powstania styczniowego. Na chorągwi widniał krzyż z koroną cierniową i data 8 kwietnia 1861 r.

Pożar

Zapalił się zabytkowy młyn w Szynkielewie (pow. pabianicki, woj. łódzkie). Zniszczeniu uległ drewniany dach trzykondygnacyjnego murowanego młyna oraz drewniany strop. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zaprószenie ognia. Młyn został zbudowany w okresie międzywojennym i był użytkowany.

LIPIEC

Wandalizm
Nieznani sprawcy na ścianach archikatedry warszawskiej pod wezwanie św. Jana Chrzciciela oraz kurii warszawsko-praskiej przy ul. Floriańskiej umieścili obraźliwe napisy. Wandale posługiwali sprejem.

Kradzież
Zatrzymano dwoje obywateli Węgier zostało podczas próby kradzieży cegieł z terenu byłego krematorium obozu w Auschwitz-Birkenau.

Wandalizm
Trzech sprawców pomazało farbą elewację zabytkowego budynku sądu przy ul. Młyńskiej. Niebieską farbą napisano m.in. „Norbert jest konfidentem”

SIERPIEŃ

Pożar
We Wrocławiu na Wzgórzu Bendera spłonęła zabytkowa altana. Obiekt ufundowany został ponad sto lat temu przez Karla Gideona von Wallenberga. Przyczyna pożaru nieznana.

Pożar
W Bochni na osiedlu Dołuszyce spłonął dworek należący niegdyś do rodziny Rydlów. W domu tym wielokrotnie gościł poeta Lucjan Rydel. Przyczyny pożaru wyjaśnia policja.

Kradzież i odzyskanie
Zachodniopomorscy policjanci odzyskali 18 zabytkowych, XIX–wiecznych drogowskazów. O ich zniknięciu zawiadomił policję Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie. Odnaleziono je w dwóch miejscowościach w powiecie myśliborskim. Służyły okolicznym mieszkańcom jako element wystroju podwórek.

Pożar
Pożar zabytkowej XIX wiecznej kamienicy przy ul. Rybnej 12 w Lublinie. Budynek był wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Niegdyś mieszkał w niej rysownik, akwarelista i malarz Adam Lerue. Zniszczeniu uległ dach i częściowo drewniane wnętrze budynku. Przyczyną pożaru był wybuch gazu. Prokuratura przedstawiła zarzuty dwóm osobom.

Wandalizm
W parku w Muzeum-Zamku w Łańcucie pijany turysta wszedł do fontanny, a następnie zaczął niszczyć posadzone tam rośliny.

Wandalizm
W Dąbrowie Górniczej szesnastolatek zrzucił z kolumny rzeźbę Jana Nepomucena z 1896 r. Figura roztrzaskała się na kilka części.

PAŹDZIERNIK

Wandalizm
Dewastacja zabytkowego cmentarza w Kozielicach (woj. zachodniopomorskie). Cmentarz jest wpisany do ewidencji zabytków gminy Golczewo. Na cmentarzu znajdują się pochówki od drugiej połowy XIX wieku do czasów wojny. Zniszczenia kamiennych nagrobków dokonali pracownicy Zakładu Usług Publicznych porządkujący teren.

Wandalizm
Irlandzki turysta na jednym z baraków obozu niemieckiego Auschwitz II-Birkenau wydrapał monetą swoje imię. Sprawca został zatrzymany przez straż Muzeum. Prokuratura postawiła mu zarzut uszkodzenia mienia będącego dobrem o szczególnym znaczeniu dla kultury.

LISTOPAD

Wandalizm i kradzież
Kradzież metalowych elementów z dachu zabytkowego budynku należącego do parafii św. Rodziny w Szombierkach. Sprawca zniszczenia trafi przed sąd dla nieletnich.

Wandalizm i kradzież
Dewastacja wnętrza kapliczki przy ul. Biasa w Opolu oraz kradzież jednej z figur przedstawiającą Matkę Boską. Figurę odnaleziono w jednym z bloków.

Wandalizm
Zniszczono zabytkowe macewy na cmentarzu żydowskim w Opolu. Sprawcami okazała się trójka nastolatków (12 i 13 lat), którzy dokonali zniszczeń dla zabawy.

Kradzież
Kradzież okien z zabytkowego budynku destylarni w Wąglanach pod Opocznem. Złodzieje wymontowali metalowe okna datowane na 1906 rok i oddali je do punktu złomu. Przedmioty odzyskano.

Pożar
Spłonęło pierwsze piętro i dach zabytkowej drewnianej willi przy ul. Chopina 25 we Wrocławiu. Dom pochodził z 1924 r. i był dziełem niemieckiego architekta Waltera Hentschela. W 1991 r. został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.

Zniszczenie
Kierowca prowadzący ciągnik siodłowy zaczepił naczepą o konstrukcję przydrożnej kapliczki w Ryglicach. Kapliczka uległa uszkodzeniu, znajdująca się w niej figura św. Jana Nepomucena z 1831 r. ocalała i została przeniesiona do pobliskiego kościoła.

GRUDZIEŃ

Pożar
Ogień w budynku kolejowej wieży ciśnień w Piechowicach. Po przyjeździe straży pożarnej okazało się, że ktoś rozpalił w środku ognisko. Sprawcy zbiegli przed przybyciem straży pożarnej. Wieża ciśnień pochodzi z 1909 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Niestety od wielu lat jest niezabezpieczona i niszczeje.

Pożar
Pożar starego schroniska turystycznego na Hali Miziowej na stokach Pilska w Beskidzie Żywieckim. Budynek schroniska palił się po raz drugi. Pierwszy pożar miał miejsce 65 lat temu.