(2018) odzyskane zabytki …

STYCZEŃ

Odzyskanie straty wojennej
W Krakowie odnaleziono obraz Maksymiliana Gierymskiego, „Zima w małym miasteczku”, zaginiony w czasie II wojny światowej. Na jego ślad trafiła policja małopolska. Obraz powrócił do Muzeum Narodowego w Krakowie i będzie wystawiony w Sukiennicach.

Odnalezienie
Archeolodzy odnaleźli 480 złotych monet oraz 200 sztuk biżuterii pod posadzką w jednej z krypt katedry bydgoskiej. Bezcenny skarb pochodzi z połowy XVII wieku.

LUTY

Odzyskanie
Zaginiona rzeźba „Anioła” z kościoła w Czachowie, licząca około 300 lat, została zwrócona w przesyłce pocztowej zaadresowanej na Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie.

KWIECIEŃ

Odzyskanie straty wojennej
Policjanci z Komendy Stołecznej Policji, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odnaleźli zaginione w czasie II wojny światowej trzy obrazy będące własnością Muzeum Narodowego w Krakowie: Józefa Pankiewicza :  “Ananas”, “Pejzaż z okolic Neapolu” autorstwa Iwana Trusza oraz „Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego” autorstwa Kazimierza Pochwalskiego.

MAJ

Odnalezienie
Skradziony 18 lat temu obraz Henryka Grunwalda „Droga do Nałęczowa” odnaleziony przez warszawską policję w garażu na Targówku.

CZERWIEC

Odzyskanie straty wojennej
Obraz Zesłanie Ducha Świętego wybitnego gdańskiego malarza Izaaka van den Blocke, uznawany przez kilkadziesiąt lat za utracone dobro kultury, po przejściu wieloletniego procesu restytucji został 29 czerwca br. uroczyście przekazany Muzeum Narodowemu w Gdańsku

LIPIEC

Odnalezienie strat wojennych
Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy, na aukcji internetowej, natrafili na 15 książek z pieczęcią Stadtmuseum w Gdańsku.  Do sprawy włączył się  Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych. Książki zakwalifikowano jako polskie straty wojenne.

Odzyskane
Do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi przekazano 124 zabytki etnograficzne i 14 fotografii pochodzących ze zbiorów Miejskiego Muzeum Etnograficznego w Łodzi restytuowanych z Lipska. W przekazaniu brała udział minister nauki i sztuki Saksonii Eva Maria Stange.

SIERPIEŃ

Odnalezienie
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie odnaleźli poszukiwaną od lat chrzcielnicę z kościoła w Parlinie w powiecie stargardzkim. Zabytek odkryto w innym kościele pod Pyrzycami.

Odzyskanie straty wojennej
Po blisko 75 latach i po ponad rocznych negocjacjach, Polska odzyskała tzw. Archiwum Eissa, jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów, poinformowały wspólnie Ambasada RP w Bernie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

WRZESIEŃ

Odnalezienie
Poznańska policja zabezpieczyła zabytkową, XVIII – wieczną księgę metrykalną z parafii w Korytach wystawioną na eBay-u za 4150 euro.

Odzyskanie straty wojennej
XVII-wieczny obraz „Portret damy” Melchiora Geldorpa, zrabowany podczas II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie, wrócił do macierzystych zbiorów. Obraz udało się odzyskać dzięki współpracy MKiDN z amerykańską służbą śledczą DHS/ICE Homeland Security Investigations.

PAŹDZIERNIK

Odzyskanie straty wojennej
Do Muzeum Narodowego w Szczecinie powrócił obraz Otto Laemmerhirta „Bornholm”.  Obraz do Museum der Stadt Stettin trafił w 1916 r. dzięki darowi Paula Manassego. Wypożyczony w 1934 roku zaginął w czasie zawieruchy wojennej i dopiero w 2018 r. pojawił się na rynku antykwarycznym.

Odzyskanie straty wojennej
Utracony w czasie II wojny światowej lekyt czerwonofigurowy z IV w. p.n.e., należący do kolekcji Józefa Choynowskiego został przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

GRUDZIEŃ

Odzyskanie straty wojennej
W kwietniu br. na aukcji w Niemczech wystawiono na sprzedaż rękopis Melchiora Lucasa.  Siedemnastowieczny sztambuch został zrabowany podczas II wojny światowej z Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu. Odzyskany rękopis przekazano Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu.