Wandale w kryptach

„Jestem wstrząśnięty, że ktoś porwał się na to prastare miejsce pochówku i zbezcześcił szczątki spoczywających w nim osób”, powiedział w oświadczeniu arcybiskup Dublina Michael Jackson,  . „Sprawcy nie tylko sprofanowali kościelną kryptę, ale zniszczyli historyczne mumie, które przetrwały w St. Michan setki lat.”

Włamanie do podziemi dublińskiej świątyni z XI w., należącej od ponad 300 lat do protestanckiego Kościoła Irlandzkiego, zauważył w południe 25 lutego przewodnik, gdy otwierał kościół dla zwiedzających. Zawiadomiony David Pierpoint, archidiakon Kościoła Irlandzkiego, ujrzał na miejscu ogrom dewastacji: wyłamane stalowe wrota, pootwierane trumny, zbezczeszczone powyciągane szczątki lub poobracane w nich, w tym ponad trzystuletnie zwłoki zakonnicy, której sprawcy skręcili głowę o 180 stopni. Osiemsetletnie zwłoki Krzyżowca, jak sadzą historycy, uczestnika Czwartej Krucjaty, zostały znalezione odwrócone do góry nogami i pozbawione głowy, którą sprawcy odcięli i skradli. Zniszczono również rodzinną kryptę matematyka Williama Hamiltona uszkadzając wielkie stalowe drzwi oraz otwierając jedną z trumien i wyrzucając część jej zawartości.

Irlandzka policja (Garda Síochána), przypuszcza, że włamania dokonano między godziną 19.00 w sobotę, 23 lutego i 8 rano w niedzielę, 24 lutego.

Niestety nie jest to pierwszy przypadek włamania do krypty w kościele St. Michan. Podobnego aktu wandalizmu dokonało w 1996 roku kilku nastolatków, którzy wywlekli ciała z trumien, w tym zwłoki dziecka. Na szczęście sprawcy szybko zostali złapani. Jednak na pewien czas kościół musiał być zamknięty. Tak stało się też i w tym przypadku.

Pochodząca z 1095 r. świątynia jest atrakcją turystyczną na mapie Dublina. Choć przebudowana  w XVII w. jest jedynym kościołem parafialnym po północnej stronie rzeki Liffey pochodzącym jeszcze z fundacji Wikingów.

Panujący w kryptach suchy mikroklimat, wynikający częściowo z wapiennych cegieł absorbujących wilgoć, zmumifikował znajdujące się w nich zwłoki. Pozbawienie przez wandali zamknięcia podziemi, naraża mumie na zniszczenie. Istotne jest więc jak najszybsze i odpowiednie zabezpieczenie ich przed wpływem warunków atmosferycznych.

https://abcnews.go.com/International/beheaded-crusader-vandals-decapitate-800-year-mummy-dublin/story?id=61325855

https://www.livescience.com/64865-crusader-mummy-loses-head.html

https://www.irishtimes.com/news/crime-and-law/head-of-800-year-old-crusader-mummy-stolen-from-dublin-vaults-1.3805909

Wydarzenie to nie jest odosobnione. W2018 r. w Wielkiej Brytanii złodzieje skradli z kościoła Św. Leonarda w Hythe w hrabstwie Kent 21 czaszek mających około 700 lat. Zbiór ten uchodził w kraju za „największy i najlepiej zachowany”. Włamania dokonano między godz. 16:00 w niedzielę (15 lipca), a 11:00 w poniedziałek (16 lipca ).

https://www.bbc.com/news/uk-england-kent-44875982

Również w Polsce 10 lipca 2015 r. próbowano okraść krypy Bazyliki Bożego Ciała w Krakowie. Osiemnastoletni Ukrainiec dostał się do podziemi kościoła przez niewielki otwór wentylacyjny. Jednak, gdy próbował się wydostać ze skradzionymi czaszkami tą sama drogą, utknął w otworze i musiał czekać na ratunek. Jak sam twierdził, poszukiwał przodków.

https://gazetakrakowska.pl/zuchwala-kradziez-w-krakowie-ukrainiec-zabral-czaszki-z-kosciola-szukalem-przodkow/ar/3931915