Zuchwała kradzież we włoskim kościele

13 marca br. w świat poszła informacja o kradzieży obrazu flamandzkiego malarza Pietera Brueghla Młodszego „Ukrzyżowanie”. Kilka godzin później policja ujawniła, że skradziony obraz był jedynie kopią, którą umieszczono w gablocie kościoła po uzyskaniu informacji o planowanej kradzieży arcydzieła.

Samo zdarzenie miało miejsce w środę, w godzinach porannych.  Złodzieje dostali się do kościoła Świętej Marii Magdaleny w małym liguryjskim miasteczku Castelnuovo Magra, przy użyciu młotka rozbili gablotę i skradli, w swoim przekonaniu, bezcenne dzieło Brueghla. Początkowo policja, podobnie jak i władze miasta utrzymywali w tajemnicy fakt, że oryginalny obraz został przeniesiony w bezpieczne miejsce. Ostrożność była jak najbardziej wskazana, bo to nie pierwsza kradzież tego obrazu.

W przeszłości „Ukrzyżowanie” trafiło już w ręce złodziei. Wydarzenie miało miejsce w 1981 roku i potrzeba było kilku miesięcy by je odzyskać.

Liczba dokonywanych kradzieży dzieł sztuki we Włoszech od 2011 r. spadła prawie dwukrotnie, ale tego typu przestępczość nadal plasuje się na wysokim poziomie (z 906 w 2011 r. do 449 w 2016 r.). Prawie połowa skradzionych dóbr kultury pochodziła z kościołów. Włoska policja, specjalizująca się w ochronie zabytków, opracowała wytyczne, w jaki sposób chronić kościoły, które pozostają otwarte przez cały dzień. Przede wszystkim zaleca się  instalowanie systemów alarmowych oraz sprawowanie nadzoru poprzez zatrudnianie ochotników do prowadzenia obserwacji.

Więcej informacji >>>