Zarzuty po pożarze w katedrze gorzowskiej

Po blisko dwuletnim dochodzeniu w sprawie przyczyn pożaru wieży katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim prokuratura postawiła w stan oskarżenia dwóch proboszczów – obecnego i poprzedniego.  Duchowni usłyszeli zarzut sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia wielkich rozmiarów poprzez niedopełnienie ciążących na nich obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego obiektu.
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Roman Witkowski poinformował, że „z opinii biegłych wynika, że przyczyną pożaru w katedralnej wieży było zwarcie w instalacji elektrycznej. Z kolei cały obiekt miał nie być poddawany regularnym przeglądom i konserwacji, co jest obowiązkiem jego zarządcy, w tym przypadku proboszcza. Księża usłyszeli zarzut z art. 164 & 1 Kodeksu karnego powiązany z wynikającymi z naruszeń prawa budowlanego”

Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca 2017 r., w trakcie obchodów 760-lecia lokacji miasta. W godzinach popołudniowych na katedralnej wieży pojawił się ogień. Wielogodzinny pożar spowodował zniszczenie górnej części wieży. Strażacy walczyli z żywiołem przez wiele godzin. Opanowali go dopiero następnego dnia. Dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy.

Więcej informacji >>>