Pożar w zabytkowej kamienicy w Warszawie

Pożar w zabytkowej kamienicy przy ulicy Foksal 19, wybuchł w poniedziałek  –  16 września br. Palił się parter i część pierwszego piętra. Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej, która zgłoszenie o zdarzeniu otrzymała przed godzina szóstą rano.  Kamienica była w trakcie remontu, w środku nie było żadnych osób.  Sprawę bada prokuratura. Z uwagi na to, iż budynek  Foksal 19  sąsiaduje , z zamieszkałą przez lokatorów, kamienicą – śledztwo prowadzone jest w kierunku sprowadzenia pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w znacznych rozmiarach.

Budynek jest  własnością Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, które powstało 1882 r. Gmach zaprojektowany  przez  Bronisława Brochwicz – Rogoyskiego zbudowano w latach 1895 – 1897 na parceli  zakupionej  przez  hrabiego Ksawerego Branickiego.  Pokrytą klinkierem neogotycką fasadę z prawej strony zamyka  duży wykusz wraz z przywierającym do niego pinaklem, z lewej zaś kompozycja rzeźbiarska  autorstwa  Hipolita  Marczewskiego zatytułowana  „ Alegoria Wisły” przedstawiająca młodą kobietę (oznaczającą Polskę), trójkę pacholąt (trzy zabory) oraz unoszącą się na Wiśle łódź (dążenie narodu do niepodległości).

Pierwotnie budynek pełnił funkcję zimowej siedziby WTW.  Służył uprawianiu szermierki i gimnastyki w dwóch salach gimnastycznych. W budynku znajdowały się również restauracja i sale zebrań. Na II piętrze mieściła się sala balowa z malowidłem „Syrena na tle Starego Miasta” Henryka Siemiradzkiego.

W czasie okupacji  gmach został przejęty przez Niemców , którzy w czasie powstania warszawskiego doprowadzili do jego zniszczenia – został on przez  nich od środka spalony, tak że ocalała tylko fasada.  Po wojnie, w 1946 r. członkowie WTW odbudowali swoją siedzibę z nieznacznymi zmianami elewacji  oraz całkowitą przebudową wnętrza.

Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie zostało rozwiązane w 1949, reaktywowane w 1956, w 1978 r. wróciło do swojej siedziby.  Obecnie budynek pozostaje nadal własnością towarzystwa, które podnajmuje go innym podmiotom.

Zabytkowa kamienica przy Foksal  19 figuruje w rejestrze zabytków od 1965 r.

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/poranny-pozar-w-srodmiesciu-palila-sie-remontowana-kamienica-299489
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25211708,pozar-renowanego-budynku-wioslarzy-na-srodmiesciu-w-srode.html