- Podpalenie drzwi bazyliki w Dąbrowie Górniczej. Zatrzymano sprawców
- Pożar w Indonezyjskim Muzeum Narodowym
- Odzyskane straty wojenne – grafika „Dama z wachlarzem” oraz litografia „Królewska Huta” – wracają do macierzystych zbiorów
- Bezcenna porcelana z dynastii Ming i Qing skradziona z Muzeum w Kolonii
- Po 3 latach odzyskano skradziony obraz Vincenta van Gogha
Pożar zabytkowego kościoła w Orłowie

Parę minut po godz. 21 w poniedziałek (07.10.2019 roku) straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze zabytkowego kościoła pw. św. Barbary w Orłowie (woj. pomorskie, powiat nowodworski). Na miejscu pracowało 17 zastępów straży z Nowego Dworu i okolic. Wykorzystywano 3 podnośniki. Spaleniu uległ prawie cały dach nad korpusem kościoła oraz drewnianą kruchtą świątyni, udało uratować się nawę główną. Po ugaszeniu ognia strażacy zabezpieczyli strop gotyckiej świątyni i usunęli nadpalone elementy wnętrza. Śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn będzie prowadziła prokuratura.

Orłowo to wieś położona w powiecie nowodworskim, na obszarze Żuław Wiślanych. Kościół św. Barbary został zbudowany w poł. XIV wieku. Drewniana wieża została dobudowana w XVIII wieku. Niegdyś niewielka świątynia pełniła funkcję kaplicy, później przekształcono ją w kościół filialny parafii w pobliskim Lubiszowie. W 2009 roku kościół został wyremontowany – osuszono mury i wypełniono ubytki fundamentów, ścian i dachu. Nieco później odnowiono przedsionek. Kościół posiada wystrój barokowy z dobrze zachowanym chórem i organami. To jeden z kilku unikatowych zabytków znajdujących się w okolicy. W 1961 roku świątynia została wpisana do rejestru zabytków województwa pomorskiego pod numerem 135/N z 29.09.1961.
Informacja o pożarze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim
Film z pożaru >>>
Pożary obiektów sakralnych w 2019 roku:
- 17 kwietnia – kościół pw. św. Wawrzyńca w Gołańczy . W wyniku pożaru zniszczeniu uległy organy z XVIII wieku, drewniana podłoga chóru, częściowo nadpaleniu uległ także strop budynku. Przyczyną pożaru najprawdopodobniej było zwarcie instalacji energetycznej w okolicy organów na chórze.
- 28 maja – Bazylika Mariacka na Górce w Chełmie. Zapaliło się rusztowanie na dachu świątyni. Przyczyną pożaru był reflektor podświetlający elewację bazyliki, od którego zapaliło się plastikowe wiadro pozostawione na rusztowaniu, przez robotników pracujących przy remoncie kościoła.
- 2 czerwca – kościół Św. Piotra i Pawła w Gdańsku. Spłonęło 200 m2 powierzchni dachu nad zakrystią. Nieoficjalnie uważa się, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Dach był niedawno remontowany. Kościół w chwili powstania pożaru był zamknięty.
- 16 czerwca – kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w miejscowości Frednowy k. Iławy. W wyniku uderzenia pioruna spłonęła wieża kościoła. Ogień zniszczył także konstrukcję dachu nad wieżą wraz z częścią miedzianego pokrycia hełmu. Uszkodzeniu uległa też część dachu kościoła przy wieży.
- 20 czerwca – kościół pw. św. św. Piotra i Pawła w Lutolu Suchym ( woj. lubuskie). Ogień strawił dach, którego część runęła się do środka świątyni, zniszczeniu uległa też zabytkowa wieża. Nadpalona została boczna część ołtarza, a na skutek prowadzonej akcji gaśniczej zalane zostały organy i ściany świątyni. Prawdopodobną przyczyną pojawienia się ognia było zwarcie elektryczne.
- 16 sierpnia – kościół Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim w Muzeum Zamkowym w Malborku. Nie doszło do strat w substancji zabytkowej kościoła. Uszkodzeniu uległa niewielka część ściany południowej odbudowanej po II wojnie światowej. Przyczyną pożaru był zapłon łatwopalnych materiałów, które spadły z rusztowania stojącego w kościele na halogen przyziemny oświetlający ściany.