Zuchwała kradzież z muzealnego skarbca!

Wczesnym rankiem 25 listopada br. złodzieje obrabowali muzealny skarbiec Augusta II Mocnego w Dreźnie, znany jako Grünes Gewölbe (Zielone Sklepienie). Skradziono diamenty i inne klejnoty o bezcennej wartości historycznej i materialnej (kilkuset milionów euro). Ciąg zdarzeń na bieżąco jest uzupełniany i według ostatnich doniesień miał następujący przebieg:

4.59 – Włamanie zostaje zarejestrowane w centrum bezpieczeństwa Państwowych Zbiorów Sztuki. Ochrona muzeum informuje policję, ale nie włącza alarmu i zgodnie z obowiązującymi procedurami nie interweniuje. Śledczy podejrzewają, że złodzieje o tym wiedzieli, nie jest wykluczone, że pomagał im ktoś z pracowników muzeum. Sprawcy dostali się do środka przez okno po usunięciu fragmentu kraty i wybiciu szyby. Potem za pomocą toporków rozbili gablotę wykonaną ze wzmocnionego szkła i ukradli kolekcję biżuterii należącą do króla Augusta II Mocnego m.in. wysadzaną klejnotami gwiazdę Orderu Orła Białego. Uciekli tą samą drogą.

O 5.04 wysłano pierwszy radiowy patrol, który dociera chwilę później na miejsce zdarzenia; w następnej minucie policja dysponuje  oznaczeniami pojazdu, którym mogą poruszać się sprawcy. O 5.08 na miejsce przybywa policja kryminalna; w tym czasie wszystkie samochody patrolowe (łącznie 16) zostają skierowane do akcji poszukiwawczej. O godzinie 5.09 zgłoszono awarię zasilania z powodu pożaru. Nie wiadomo, czy pożar jest związany z rabunkiem. Piętnaście minut od zgłoszenia włamania, na podziemnym parkingu, kilka kilometrów od Grünes Gewölbe, policja odnajduje spalone Audi A6. Jest to prawdopodobnie auto, którym złodzieje  uciekli z miejsca zdarzenia.  Śledczy przystępują do badań pojazdu i zabezpieczenia śladów.

Po godzinie  13-tej policja przekazuje informację, że pracownicy ochrony muzeum śledzili włamanie na żywo przed kamerami, a następnie zaalarmowali policję. Byli nieuzbrojeni i dlatego nie interweniowali. Nie jest jasne ile dokładnie trwało włamanie i jak złodzieje przeszli przez kratę w oknie. W poniedziałek wieczorem organy ścigania opublikowały film, na którym można obejrzeć sprawców kradzieży (tutaj).

 

Fot. SvensD (commons.wikimedia.org)

Muzeum  powstało w 1721 roku z przeznaczeniem na skarbiec elektorów saksońskich przez Augusta II Mocnego. Na siedzibę przeznaczono dawny zamek rezydencjonalny książąt Saksonii (niem. Residenzschloß). Zgromadzone zbiory uważane są za najbogatszą kolekcję klejnotów w Europie. Obecnie Grünes Gewölbe wchodzi w skład Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie (niem. Staatliche Kunstsammlungen Dresden). Jest to najstarszy i drugi co do wielkości związek muzeów w Niemczech, liczący dwanaście najbardziej renomowanych muzeów na świecie.

Więcej informacji:
https://www.bild.de/regional/dresden/dresden-aktuell/grossalarm-nach-angeblichem-ueberfall-milliarden-coup-im-gruenen-gewoelbe-66254972.bild.html

https://www.rmf24.pl/kultura/news-rabunek-stulecia-zlodziejom-pomagal-pracownik-krolewskiego-s,nId,3355737#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome