Kradzież w meksykańskim Muzeum Fortu Guadalupe. Odnotowano stratę 36 obiektów

Dwóch uzbrojonych i zamaskowanych złodziei ukradło w napadzie rabunkowym historyczne obiekty z Muzeum Fortu Guadalupe w mieście Puebla w środkowym Meksyku.

Do zdarzenia doszło w piątek 27 grudnia. Ok. godz. 21:55 napastnicy pobili i związali jedynego dyżurującego pracownika ochrony, który w trakcie zajścia odniósł obrażenia głowy. Po ucieczce złodziei pracownik uwolnił się i zawiadomił o kradzieży personel Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH).

Następnego dnia Instytut przeprowadził inspekcję w muzeum w towarzystwie policji stanowej i miejskiej w celu ustalenia rozmiarów kradzieży, po czym złożono zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w biurze Prokuratora Generalnego. W wydanym oświadczeniu Instytut poinformował, że skradziono 16 monet, 17 medali oraz 3 szable. Wszystkie obiekty pochodzą z XIX w.

Napastnicy wiedzieli, jak działa system bezpieczeństwa Muzeum i zabrali dowody wideo (cyfrowy magnetowid i monitor systemu telewizji dozorowej), a także telefon komórkowy unieszkodliwionego pracownika.

Muzeum Fortu Guadalupe przechowuje historyczne pamiątki z bitwy pod Pueblą, kluczowego zwycięstwa wojsk meksykańskich podczas francuskiej interwencji w Meksyku (1861-1867). 5 maja 1862 r. żołnierze pod dowództwem generała Ignacia Zaragozy odnieśli pamiętne zwycięstwo nad liczniejszą i lepiej uzbrojoną armią francuską. Dzień bitwy – „Cinco de Mayo” („Piąty Maja”) – obchodzony jest jako święto kultury meksykańskiej.

Jak podaje Instytut: „[…] INAH będzie dążyć do uzyskania ściślejszej współpracy i wsparcia ze strony władz miejskich i państwowych w celu wzmocnienia bezpieczeństwa i środków ochronnych nie tylko Muzeum Fortu  Guadalupe, ale wszystkich dzielnic kulturowych i muzeów państwowych, co umożliwi lepszą ochronę dziedzictwa historycznego pod auspicjami Instytutu”.

Według informacji zamieszczonych na portalu Jornada.com.mx była to druga kradzież w 2019 r. na historycznym obszarze Los Fuertes de Loreto y Guadalupe. Na początku lipca skradziono jednego z dwóch brązowych orłów, które zdobiły mauzoleum generała Zaragozy, czego prywatna ochrona odpowiedzialna za nadzór nie zgłosiła odpowiednim władzom. O kradzieży orła dowiedziano się dopiero z doniesień w mediach społecznościowych.

Muzeum Fortu Guadalupe pozostanie zamknięte dla publiczności aż do odwołania

(MP)

Źródła: