(2019) Kradzieże, pożary, akty wandalizmu…

STYCZEŃ

Kradzież figury Matki Boskiej z Giebułtowa (woj. małopolskie, pow. krakowski). Figura znajdowała się w kapliczce na frontowej części muru okalającego kościół pw. św. Idziego. W marcu zabytek odzyskano.

Pożar drewnianego budynku przy ul. Lorentowicza 9 w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie). Dzięki szybkiej i sprawnej akcji dom nie spłonął w całości Ogień został zaprószony na poddaszu. Do pożaru doszło 26 stycznia przed 21.00. Budynek był zamieszkały. Wzniesiony ok. 1900 roku,  ujęty jest w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Przyczyna pożaru nieustalona.

Podobny pożar w Ciechocinku, chociaż groźniejszy w skutkach, miał miejsce w 2008 r. Spłonął wtedy XIX-wieczny tzw. Hotel Mullera, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa kujawsko-pomorskiego. W 2015 r. obiekt został rozebrany.

Pożar zabytkowego pałacu w Kotuniu (woj. wielkopolskie, gm. Szydłowo). W latach 90 pałac został odrestaurowany i przeszedł kapitalny remont. 11 zastępów straży pożarnych gasiło pożar, który wybuchł w nocy, z 23 na 24 stycznia. Kiedy krótko po północy na miejsce dotarły pierwsze jednostki, całe poddasze pałacu było już w ogniu. Działania gaśnicze trwały prawie sześć godzin. Akcję utrudniała niska temperatura: w wężach zamarzała woda. W pożarem walczyły zastępy z JRG nr 1 i 2 w Pile, OSP Szydłowo, OSP Stara Łubianka, OSP Róża Wielka i OSP Pokrzywnica. Zbudowany na początku XX wieku pałac od lat stoi pusty. Przyczyny pożaru wyjaśnia Komenda Powiatowa Policji w Pile.

>>>Więcej informacji

Pożar na terenie muzeum w Nieborowie (woj. mazowieckie). Całkowitemu spaleniu uległy dwa samochody zaparkowane na terenie muzeum. Trzeci z pojazdów został nadpalony, a w wyniku wysokiej temperatury uszkodzone zostały kolejne dwa pojazdy zaparkowane w pobliżu. Do zdarzenia doszło 24 stycznia około godziny 14.00. Sytuacja nie miała wpływu na działanie muzeum.

LUTY

Pożar budynku dawnej Szkoły Podstawowej w miejscowości Zawady (woj. mazowieckie, gm. Lipowiec Kościelny). To obiekt podlegający ochronie konserwatora zabytków. Spaliła się 1/4 budynku: dach, strop pomiędzy parterem i strychem, podłoga. W sumie około 50 metrów kwadratowych. Do zdarzenia doszło 8 lutego po godzinie 19.00. Budynek był pustostanem.

Pożar w piwnicy jednego z budynków Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu. Sytuacja szybko została opanowana. Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej, w wyniku którego w pomieszczeniu zapaliła się lampa jarzeniowa.

Główna siedziba mieści się w zabytkowych budynkach dawnego Zakładu Diakonisek. Projekt budynków opracowali Emil i Georg Zillmannowie z Charlottenburga. W czerwcu 1909 r. wmurowany został kamień węgielny pod budowę. 8 listopada 1978 zabudowania dawnego Zakładu Diakonisek zostały wpisane do rejestru zabytków pod numerem A-206. W skład zabudowań zabytkowych wchodzą: plebania, budynek szpitala z domem sióstr i kaplicą, budynek oddziału dla zakaźnie chorych, pralnia i maszynownia, kaplica – kostnica.

Włamanie do klasztoru ojców redemptorystów w Bardzie (woj. dolnośląskie). W nocy z 13 na 14 lutego br. sprawca dostał się do wnętrza budynku i przez około dwadzieścia minut chodził po obiekcie. Kiedy w końcu zdecydował się włamać do klasztornego sklepiku zadziałał system alarmowy, który spłoszył złodzieja. Wcześniej spacer mężczyzny z zamaskowaną twarzą zarejestrowały kamery monitoringu. Z obiektu nic nie zginęło.

Ten sam mężczyzna włamał się do innego klasztoru redemptorystów we Wrocławiu. Podobnie jak poprzednio do kradzieży nie doszło, ale kamery zarejestrowały jego obecność.

>>>Więcej informacji

MARZEC

Drewniany kościół w Libuszy wykreślony z rejestru zabytków. Jedna z pereł na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej już nie istnieje. Drewniany kościół w Libuszy został wykreślony z rejestru zabytków. Pismo z Ministerstwa Kultury w tej sprawie przyszło do parafii kilka dni temu. W lutym 2016 roku strażacy walczyli z żywiołem, próbując uratować przed ogniem drewnianą świątynię w Libuszy. W sobotę 16 marca 2019 przyszło im wykonać jedno z najtrudniejszych zadań w życiu – rozebrać kościół, którego pożar gasili trzy lata temu, a na odbudowę którego nie znaleziono środków.

>>>Więcej informacji

Pożar w zabytkowym pałacyku przy ul. Broniewskiego w Pruszkowie.  Ogień pojawił się około godz. 0.20 w nocy z 14 na 15 marca. Pożar objął powierzchnię około 50 metrów kwadratowych na wysokości trzeciej kondygnacji. Płomienie zajęły drewnianą konstrukcję dachu pokrytego papą. Po zgaszeniu rozebrano nadpaloną konstrukcję. Przyczyny pożaru będzie wyjaśniać policja.

Budynek z czerwonej cegły z charakterystyczną szpiczastą wieżą  powstał w 1908 r. z przeznaczeniem na szpital dla pracowników kolei warszawsko-wiedeńskiej. W 1918 r. obiekt został udostępniony na potrzeby oświaty. Ulokowano w nim szkołę podstawową. Pałacyk przetrwał II wojnę i przez wiele lat pełnił funkcję szkoły podstawowej, a później zawodowej. W latach 80-tych w pałacyku mieścił się hotel klasy turystycznej „Tramp”, następnie zmienił właściciela, który zostawił go bez nadzoru przyczyniając się w ten sposób do jego dewastacji.

>>>Więcej informacji

Pożar starego młyna na Fryszerce, gm. Gomunice, woj. łódzkie. Do zdarzenia doszło w nocy z 8 na 9 marca (piątek/sobota), straty w pożarze oszacowano wówczas na 40 tys. zł. Doszło do podpalenia. Piromanami okazali się dwaj mieszkańcy gm. Gomunice w wieku 20 i 21 lat. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani w czwartek 14 marca.

KWIECIEŃ

Kradzież zabytkowego auta marki Rosengart z 1932 roku w Bogatyni (woj. dolnośląskie). Policjanci odzyskali auto już dzień po kradzieży. Zatrzymano również 34-letniego mieszkańca powiatu zgorzeleckiego, sprawcę kradzieży z włamaniem do przydomowego garażu.

Pożar XVI-wiecznego pałacu w Zabardowicach na Dolnym Śląsku. Informację o pożarze trzykondygnacyjnego pałacu w Zabardowicach służby otrzymały o godzinie 1.30 w nocy 14 kwietnia. W akcji uczestniczyło około 80 strażaków. Spłonął cały dach budynku i częściowo wnętrze, uszkodzeniu uległa konstrukcja pałacu, którą osłabił nie tylko trawiący ją ogień, ale także woda, której do gaszenia użyli strażacy. XVI-wieczna rezydencja – należącą do prywatnego właściciela – stała opustoszała. Zespół pałacowy został wpisany do rejestru zabytków w 2005 r. Przyczyną pożaru było podpalenie.

Pożar w kościele pw. św. Wawrzyńca w Gołańczy (powiat wągrowiecki). Do zdarzenia doszło w środę 17 kwietnia. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej z powiatu, a także m.in. Chodzieży i Poznania. W wyniku pożaru zniszczeniu uległy organy z XVIII wieku, drewniana podłoga chóru, częściowo nadpaleniu uległ także strop budynku. Wstępnie straty oszacowano na 350 tysięcy złotych.

Świątynia została wzniesiona według projektu inżyniera architekta Stefana Cybichowskiego z Poznania w latach 1931–1934. polichromia wykonana przez Stanisława Wróblewskiego w latach 1951–1953. Kościół wpisany do rejestru zabytków.

>>>Więcej informacji

Pożar zrekonstruowanej XIX-wiecznej chałupy w Skansenie – Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach koło Słupska (woj. pomorskie). W środę 17 kwietnia br. kilkanaście zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem. Doszczętnie spłonęło poddasze i kryty strzechą dach zabytkowego domu. Od 10 lat mieściła się w niej Karczma u Dargoscha. Przyczyną była nieszczelność komina.

>>>Więcej informacji

Pożar zabytkowego dworku w miejscowości Bieniasze (woj. warmińsko-mazurskie, gm. Miłakowo). Rano 24 kwietnia do palącego się dworku wezwano straż pożarną. W wyniku pożaru zniszczeniu uległy, dach i poddasze budynku. Straty wstępnie oszacowano na milion trzysta tysięcy złotych. Trwa wyjaśnianie przyczyn pożaru.

>>>Więcej informacji

Wzniesiony w 2 połowie XVIII w., dwór kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli.  W końcu XIX w. należał do rodziny von Petzinger, następnie  przeszedł w  posiadanie rodziny Jungschuh, von Röbern, zaś jego ostatnim właścicielem, przed 1945 , był Friedrich von Berg. Budynek po wojnie pełnił różne funkcje; był w nim sklep, zlewnia mleka, mieszkania, nieremontowany niszczał. W 1968 r. został wpisany do rejestru zabytków woj. warmińsko – mazurskiego.  Obecnie pełni funkcję hotelu.

MAJ

Pożar zabytkowego dworku w Knybawie (woj. pomorskie, pow. tczewski). Do zdarzenia doszło w piątek, 3 maja. Na miejscu pracowało 20 zastępów  straży pożarnej. Niewystarczające zaopatrzenie w wodę w znacznym stopniu utrudniało i spowalniało akcję gaśniczą. Strażacy musieli pobierać wodę z pobliskiej rzeki Drybok i stawu, a także ze stacji benzynowej. W trakcie pożaru zawaliła się część 3-kondygnacyjnego budynku. Obiekt jest wpisany do ewidencji zabytków, był niezamieszkały. Podejrzewa się podpalenie.

Pożar dawnej szkoły przy ul. Spokojnej w Lublinie. Ogień pojawił się na dachu i na najwyższej kondygnacji budynku w nocy z 4 na 5 maja. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej. Przyczyna pożaru nie została jeszcze ustalona. Postępowanie w tej sprawie będzie prowadziła policja. Podejrzewa się podpalenie. Miejski konserwator zabytków zawiadomił prokuraturę o możliwym przestępstwie. Jego zdaniem nie ma podstaw do wyłączenia gmachu z ewidencji zabytków, a uszkodzenia są możliwe do usunięcia.

Pożar na poddaszu  gmachu Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Do zdarzenia doszło w sobotę  11 maja. Dym wydobywał się z okolic komina na dachu.  Zarzewie ognia strażacy zlokalizowali w przewodach wentylacyjnych.  Pożar został szybko zlokalizowany i ugaszony.  Zbiory i zabytki nie ucierpiały. Na miejscu  pracowało  sześć zastępów  straży pożarnej, oraz grupa chemików, która sprawdzała skład dymu w związku z potencjalnie  szkodliwymi substancjami.

Pożar kolekcji zabytków techniki w miejscowości Rzęsna (woj. zachodniopomorskie, pow. świdwiński,  gm. Połczyn-Zdrój).  19 maja straż pożarna otrzymała zawiadomienie o zapaleniu się budynku gospodarczego. Budynek spłonął doszczętnie a wraz z nim kilkanaście odrestaurowanych zabytkowych motocykli takich jak; WFM, SHL, WSK, JAWA itd., do tego kilka motorowerów, rowerów i części do tych jednośladów. Ponadto sporo militariów, staroci i innych ciekawostek.

Pożar dachu Bazyliki Mariackiej na Górce w Chełmie (woj. lubelskie). Nocą we wtorek 28 maja br. strażacy zostali wezwani do pożaru zewnętrznego rusztowania na dachu świątyni, gdzie trwają prace renowacyjne. Dzięki szybkiej interwencji straży pożarnej nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia. Przyczyną był reflektor podświetlający elewację bazyliki, od którego zapaliło się plastikowe wiadro pozostawione na rusztowaniu, przez robotników pracujących przy remoncie kościoła.

Świątynia została zbudowana w połowie XVIII w jako chełmska katedra unicka. W 1919 roku obiekt został przejęty przez kościół rzymskokatolicki. Wpisany do rejestru zabytków nieruchomych (nr rej.: A/ 568 z 24.08.1957, z 29.12.1971 i z 21.11.1995).

>>>Więcej informacji

CZERWIEC

Pożar kościoła śś. Piotra i Pawła w Gdańsku. Straż pożarna została poinformowana o pożarze 2 czerwca tuż po godz. 6 rano. Płonął dach nad zakrystią świątyni. Na miejscu pracowało 28 zastępów – około stu strażaków. Pożar został szybko zlokalizowany i opanowany. Strażakom udało się nie dopuścić do przeniesienia się ognia na położony wyżej dach świątyni. Nieoficjalnie uważa się, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Dach był niedawno remontowany. Kościół w chwili powstania pożaru był zamknięty.

>>>Więcej informacji

Pożar budynku przemysłowego w zabytkowym zespole cukrowni w Jaworze. Do zaprószenia ognia doszło 5 czerwca. Jako najbardziej prawdopodobną przyczynę pożaru wskazano samozapalanie nagromadzonych materiałów lub podpalenie. Całkowitemu zniszczeniu uległ środkowy segment hali zbudowanego na początku XX w. budynku. W 1950 r. przebudowa obiektu; ochrona wpisem do rejestru zabytków – A/2949/824/L z 28.12.1988 r.

Wybuch gazu w kamienicy przy ulicy Czerwińskiego w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie). Najprawdopodobniej przyczyną eksplozji był wybuch gazu. W akcji gaśniczej uczestniczyło 38 zastępów straży, w tym 3 specjalistyczne jednostki. W głównym momencie na miejscu było 40 zastępów, czyli około 120 strażaków. W budynku doszło do zawalenia dwóch kondygnacji. Kamienica, w której doszło do wybuchu 6 czerwca ma blisko 100 lat.

Pożar kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej we Frednowach koło Iławy (woj. warmińsko-mazurskie).  W niedzielę 16 czerwca nad ranem wieża świątyni stanęła w płomieniach. W ciągu kilkunastu minut drewniana iglica zwieńczająca wieżę runęła na dach kościoła. Na miejscu pracowało 14 zastępów straży pożarnej, a mieszkańcy w pośpiechu ratowali wyposażenie świątyni. Przyczyną pożaru było uderzenie pioruna. Kościół zbudowano  w latach 1754-1768 i jest pod opieką konserwatorską.

>>>Więcej informacji

Pożar kościoła pw. Piotra i Pawła w Lutolu Suchym niedaleko Międzyrzecza (woj. lubuskim). Ogień objął dach świątyni. Na miejscu z pożarem walczyło kilkanaście strażackich zastępów. Część dachu kościoła runęła do jego wnętrza. Pożar prawdopodobnie wybuchł na wieży XIX-wiecznej świątyni. Ostatecznie ogień strawił dach, którego część runęła się do środka świątyni, zniszczeniu uległa też zabytkowa wieża. Nadpalona została  boczna część ołtarza, a na skutek prowadzonej akcji gaśniczej zalane zostały organy i ściany świątyni. Prawdopodobną przyczyną pojawienia się ognia było zwarcie elektryczne – tak wstępnie ustalił biegły z zakresu pożarnictwa.

>>>Więcej informacji

LIPIEC

Pożar zabytkowego pałacu w Woli Worowskiej (woj. mazowieckie, pow. grójecki). Budynek bardzo zaniedbany, niezamieszkały. Ostatnim użytkownikiem pałacu w latach 90-tych XX wieku była Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Ogrodnik”. Pożar o niewielkim zasięgu, przyczyny pojawienia się ognia nieustalone. Budynek z 2 poł. XIX w., objęty ochroną konserwatorską – wpis do rejestru zabytków 1176 z 22.05.1975 oraz 220/A z 6.07.1983.

SIERPIEŃ

Pożar w kościele Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim w Muzeum Zamkowym w Malborku. Przyczyną pojawienia się ognia był zapłon łatwopalnych materiałów, które spadły z rusztowania stojącego w kościele na halogen przyziemny oświetlający ściany. Obok leżały przedłużacze elektryczne, ale odłączone od prądu, oraz kartony do prac konserwacyjnych. Spaleniu uległy halogen, przedłużacze, kartony, co spowodowało bardzo duże zadymienie. 

>>>Więcej informacji

Pożar stuletniego domu drewnianego na ul. Praskiej 1 w Warszawie. Ogień pojawił się o drugiej nocy. Budynek spłonął doszczętnie.  Dom był wpisany do gminnej ewidencji zabytków. To duża strata dla Targówka i całej Warszawy.

Zgliszcza po pożarze zabytkowego drewnianego domu na warszawskim Targówku ( Fot. M. Romanowska-Zadrożna )

>>>Więcej informacji

WRZESIEŃ

Pożar zabytkowej jednostki rybackiej WŁA-55 w Helu (woj. pomorskie). Kiedy doszło do pożaru na kutrze trwały prace zabezpieczające przed zimą. Silny wiatr spowodował szybkie rozprzestrzenienie się ognia na cały kuter.

Pożar ugaszono po kilku godzinach, niestety z łodzi niewiele pozostało. Dokładna przyczyna powstania pożaru wymaga ustalenia. Jednostka powstała w roku 1945 w Danii. Łączy się z nią również legendarna historia – w 1952 na tym kutrze z Władysławowa do Szwecji uciekły cztery osoby.

Pożar w dawnej siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego przy ul. Foksal 19 w Warszawie. Ogień pojawił się wczesnym rankiem, zniszczeniu uległo część parteru i klatka schodowa, pozostałe pomieszczenia zostały pokryte sadzą. Sprawców podpalenia i zleceniodawców, którzy chcieli pozbyć się konkurencji aresztowano. Straty wyniosły 5.5 miliona złotych.

Budynek został wybudowany w latach 1895-1896. Plany gmachu opracował inż. Kazimierz Matecki (ówczesny wiceprezes WTW). Elewację w drodze architekt Bronisław Brochowicz-Rogoyski. Gmach jest wpisany do rejestru zabytków (nr rej.: 660 z 1.07.1965).

>>>Więcej informacji

Próba podpalenia wieży kościoła ewangelickiego w Biskupcu (woj. warmińsko-mazurskie; gm. Biskupiec). Pijany mężczyzna, po kłótni z sąsiadami w pobliskim sklepie,podłożył ogień pod drzwiami zabytkowej wieży kościoła (XIV-XIX) Sprawca został zatrzymany. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych (nr rej.: 492/60 z 22.08.1960).

>>>Więcej informacji

Dewastacja zabytkowego dworu w Jarnołtowie (woj. warmińsko-mazurskie, gm. Małdyty). Dwaj mieszkańcy gminy Małdyty pozyskiwali cegły z pobliskiego dworu w celu ich wykorzystania do łatania dziur w drodze i na posesji. Swoim działaniem doprowadzili do naruszenia konstrukcji ściany i jej zawalenia.  Pałac w Jarnołtowie  Pałac w Jarnołtowie został zbudowany ok. 1770 roku przez ucznia Immanuel Kanta, Jerzego Fryderyka Hülsena. Dwór przetrwał drugą wojnę światową w prawie nienaruszonym stanie. Tuż po wojnie w pałacu składowane zbiory królewieckie. Ulokował je tu Jan Grabowski, który z ramienia Ministerstwa Kultury zabezpieczał dzieła sztuki na naszym terenie. To dzięki niemu trzy wagony cennych książek uratowano przed wywiezieniem do ZSRR. Przez pewien czas we dworze mieściła się wiejska szkoła, po jej przeniesieniu w inne miejsce, obiekt trafił w ręce  prywatne. Pałac został częściowo rozebrany.

PAŹDZIERNIK

Pożar kościoła pw. św. Barbary w Orłowie (woj. pomorskie, powiat nowodworski). Na miejscu pracowało 17 zastępów straży z Nowego Dworu i okolic. Wykorzystywano 3 podnośniki. Spalił się prawie cały dach nad korpusem kościoła oraz drewnianą kruchtą, uratowano nawę główną. Śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn pożaru zostało wszczęte. Kościół pochodzi z XIV wieku i jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.

>>>Więcej informacji

Pożar w kompleksie pałacowo-zamkowym w Żarach (woj. lubuskie). Spłonęła wieża i część dachu zamkowego. Na miejscu ogień gasiło 15 jednostek straży pożarnej, ze względu na wysokość wieży zaistniała konieczność ściągnięcia dłuższego wysięgnika, prawie 50 metrowego, z Zielonej Góry i jedenego z Żagania. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie podpalenie.

Pierwszy murowany zamek w tym miejscu powstał w połowie XIII w. W połowie XVI w. zamek przebudowano w stylu renesansowym. Zewnętrzny wygląd elewacji zamkowej nadano ok. 1700 r. Wtedy też przebudowano wieżę, nadając jej barokowy charakter. Na początku XVIII wieku ród Promnitzów zbudował przy zamku barokowy pałac, nazywany dziś od ich nazwiska pałacem Promnitzów.

>>>Więcej informacji

Pożar w kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 53 w Warszawie. Budynek wpisany był do rejestru zabytków:

Marszałkowska 7, 9/15, 10/16, 15A, 19, 20/22, 21/25, 24/26, 27/35, 27/35A, 28, 28A, 34/50, 45/49, 53, 55/73 Układ urbanistyczny oraz zespół budowlany Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej 1950-1957 1377 13.03.2017 1634 101634.

LISTOPAD

Pożar pałacu z drugiej połowy XIX wieku nad jeziorem Słupowo (woj. kujawsko-pomorskie, gm. Sicienko). Z potężnymi płomieniami walczyło dziewięć zastępów straży pożarnej. Budynek to opuszczony i zaniedbany pałac z drugiej połowy XIX wieku wpisany na listę zabytków. Dwór pochodzi z 4 ćwierci XIX w. Wieś wzmiankowana była po raz pierwszy w 1310 r., a w XIV w. należała do klasztoru cystersów. Potem była własnością szlachecką. Z czasem dobra te przeszły w ręce prywatne. W końcu XVIII w. tereny należały do rodziny Łachockich, dla których powstał tu obecny dwór, zbudowany na fundamentach wcześniejszego. Przed 1945 r. ostatnim właścicielem był Niemiec Fankenthal. Po wojnie majątek przejął Skarb Państwa, a w 1999 r. Fundacja im. hrabiny Potulickiej.

>>>Więcej informacji

Pożar dworku w Soplach (woj. mazursko-warmińskie; gm. Małdyty). Ogień pojawił się po godzinie 21.00 i w szybkim tempie ogarnął znaczną część dachu oraz dwie kondygnacje budynku. Całkowicie spalił się dach i poddasze. Przyczyna pożaru do ustalenia.

GRUDZIEŃ

Pożar dawnego budynku dworcowego w Celestynowie (woj. mazowieckie, pow. otwocki). Spłonęła klatka schodowa oraz jedno z pomieszczeń drewnianego obiektu. W pożarze zginęła jedna osoba. Przyczyny i okoliczności zdarzenia wyjaśniają policja oraz prokuratura.

Budynek dworcowy w Celestynowie jest cennym zabytkiem architektury kolejowej okolic Warszawy. Piętrowy obiekt z dwuspadowym dachem przykrytym blachą powstał w końcu XIX wieku na otwartej w 1877 r. trasie Kolei Nadwiślańskiej, biegnącej z Kowla na Wołyniu przez Chełm, Lublin, Warszawę i Modlin do Mławy przy granicy z Prusami Wschodnimi.

Kradzież drewnianych detali architektonicznych z kompleksu pałacowo-parkowego w Białołęce (woj. dolnośląskie, pow. głogowski, w gm. Pęcław). Zdemontowane z pawilonu parkowego elementy zostały sprzedane przez złodziei za 50 złotych przy wartości rynkowej wynoszącej 40 000 złotych. Sprawców kradzieży ujęto. Pałac w Białołęce wzniesiony w II poł. XIX w. dla rodziny von Kottwitz, obecnie funkcjonuje jako budynek mieszkalny. Zespół wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych (- pałac, 2 poł. XIX, nr rej.: A/2759/718 z 26.06.1986;  park, k. XIX, nr rej.: A/2760/572/L z 2.06.1980; – pawilon parkowy, 1860, nr rej.: A/6083 z 28.05.2018).