Obraz van Gogha skradziony z muzeum zamkniętego w trakcie pandemii

Nad ranem w poniedziałek 30 marca doszło do kradzieży wczesnego dzieła Vincenta van Gogha „Ogród wiosenny (ogród przy plebanii Nuenen wiosną)” z położonego pod Amsterdamem muzeum Singer Laner.

Singer Laren Museum pozostaje zamknięte od 12.03.2020 w ramach działań mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Fot. Ada Rychlińska/Wikimedia Commons

WŁAMANIE

Ok. 3:15 nad ranem złodzieje rozbili szklane drzwi muzeum, udali się do części ekspozycji, w której zawieszony był obraz, po czym opuścili budynek. Działania złodziei uruchomiły alarm włamaniowy, ale ci uciekli przed przybyciem policjantów. Cała akcja trwała ok. 2-3 minut.

Według komunikatu muzeum nie odnotowano straty żadnych innych eksponatów.

Aby dostać się do środka, włamywacze rozbili szklane drzwi.
Fot. Peter Dejong/AP Photo

„TO JEST DOKŁADNIE TO, CZEGO NIE CHCESZ JAKO MUZEUM, KTÓRE PODJĘŁO SIĘ WYPOŻYCZENIA OBRAZU.”

Podczas konferencji prasowej transmitowanej na YouTube dyrektor muzeum Jan Rudolph de Lorm powiedział, że „był niesamowicie wściekły” z powodu utraty obrazu, który został wypożyczony z Muzeum w Groninger na wystawę czasową XIX-wiecznego malarstwa holenderskiego „The Mirror of Soul” („Zwierciadło duszy”). Obraz został skradziony w 167. rocznicę urodzin van Gogha.

Arthur Brandt, odpowiedzialny za odnalezienie „Popiersia kobiety” w marcu ubiegłego roku detektyw-specjalista w sprawach związanych z zabytkami, powiedział gazecie „Algemeen Dagblad”, iż dzieło sztuki może być warte nawet 6 milionów euro (27 milionów złotych). Inne dzieło z okresu van Gogha z Nuenen sprzedało się ostatnio za około 10 milionów funtów na holenderskiej aukcji.

W oświadczeniu rzecznika Policji regionu Gooi i Vecht poinformowano, że eksperci od kradzieży dzieł sztuki z krajowego departamentu śledczego pomogą w poszukiwaniach obrazu. „Ogród wiosenny” został też dodany do międzynarodowej listy skradzionych dzieł sztuki Interpolu.

Fot. Singer Laren Museum/Reuters

Obraz ten został prawdopodobnie wykonany w maju 1884 r w okresie nueneńskim, z którego również pochodzą „Jedzący kartofle”. Przedstawia widok na parafialny ogród z postacią kobiety w ciemnych ubraniach na pierwszym planie. W oddali znajdują się ruiny starego kościoła, również ukazane w dziele „Stara wieża kościelna w Nuenen”. Wykorzystana ciemna paleta zieleni i brązów jest typowa dla wczesnych prac van Gogha.