Straty muzealne w obliczu trzęsienia ziemi w Zagrzebiu

Większość muzeów położonych w centrum Zagrzebiu poniosła straty w wyniku serii trzęsień ziemi, która przetoczyła się przez miasto w niedzielę 22 marca.

Muzeum Sztuki i Rzemiosła (MUO) w Zagrzebiu.
Fot. HINA/MUO

23 marca Muzeum Sztuki i Rzemiosła opublikowało zdjęcia, które świadczą o rozległych konsekwencjach tej katastrofy naturalnej. Następnie kolejni przedstawiciele muzeów zaczęli informować o sytuacji w ich instytucjach.

Matea Brstilo Resetar, dyrektor Chorwackiego Muzeum Historycznego, powiedziała HINA, chorwackiej agencji prasowej, iż budynek muzeum przestał być stabilny. Dyrektor Muzeum Szkolnictwa Stefka Batinic poinformowała zaś, że jej placówka została na tyle poważnie uszkodzona, że budynek uznano za niezdatny do użytku. Muzeum Sztuki i Rzemiosła oraz Wydział Prawa położone w pobliżu Chorwackiego Teatru Narodowego również poniosły znaczne szkody.

Zdjęcia z Muzeum Archeologicznego obrazują z kolei straty w tamtejszych muzealiach:

Potłuczone wazy czerwonofigurowe z zagrzebskiego Muzeum Archeologicznego
Fot. Roko Rumora/TT
Fot. Roko Rumora/TT
Fot. Roko Rumora/TT

Jeśli chodzi o budynki teatralne, w najgorszej sytuacji był Teatr Komedija, który zadeklarował konieczność przeprowadzenia znacznych prac remontowych. Wygląda na to, że budynek Chorwackiego Teatru Narodowego przetrwał bez większych zniszczeń, ale na obecną chwilę brakuje opinii ekspertów z zakresu statyki. Inne trzy teatry w centrum doznały niewielkich uszkodzeń.

Budynki HINA oraz siedziby Chorwackiego Stowarzyszenie Dziennikarzy również zostały uszkodzone podczas katastrofy.

Fot. HINA/MUO