Pożar w Muzeum Ziemi Otwockiej

Fot. Muzeum Ziemi Otwockiej (http://polskaniezwykla.pl/web/place/30223,otwock-muzeum-ziemi-otwockiej.html)

W nocy z 17/18 lutego 2020 r. w Muzeum Ziemi Otwockiej wybuchł pożar. Paliły się pomieszczenia piwniczne. Na szczęście straż pożarna szybko ( po ok. 30 min.) opanowała sytuację. Znacznemu wypaleniu uległy tylko piwnice. Pomieszczenia znajdujące się powyżej zostały przez strażaków zabezpieczone przed ogniem. Eksponaty muzealne nie zostały uszkodzone.

Sprawę pożaru bada policja, jednak jak podaje, powołując się na zdobyte nieoficjalnie informacje, tygodnik Linia Otwocka (https://linia.com.pl/) – przyczyną pożaru mogło być pozostawienie włączonego urządzenia lub zwarcie instalacji elektrycznej.

Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwiro Andriollego ( z siedzibą w Otwocku) jest miejską jednostką organizacyjną i działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury Turystyki i Sportu.

W zbiorach Muzeum znajduje się kilka tysięcy eksponatów, z których znaczną część można oglądać w ramach ekspozycji stałej. Efektem współpracy Muzeum z otwockimi artystami, są liczne wystawy czasowe, na których prezentują oni swój dorobek. W ciągu dwudziestu pięciu lat swojej działalności instytucja ta stała się, dla mieszkańców Otwocka, ważnym centrum kulturalnym i edukacyjnym. Mają tu miejsce naukowe wykłady, koncerty wszelkich rodzajów muzyki, wieczory poetyckie, promocje książek, warsztaty edukacyjne dla dzieci i typowe lekcje muzealne, a także fachowa pomoc dla piszących prace naukowe, czy też pragnących po prostu dowiedzieć się więcej o historii Otwocka.

W wyniku pożaru , decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Otwocku, Muzeum Ziemi Otwockiej zostało zamknięte od dnia 18 lutego 2020 r. do odwołania. Na swojej stronie internetowej Muzeum informuje o stanie prac zmierzających do usunięcia zniszczeń, powstałych na skutek pożaru.

https://linia.com.pl/2020/02/19/pozar-w-muzeum-ziemi-otwockiej-splonely-instrumenty-muzyczne/

https://muzeum.otwock.pl/index.php

https://iotwock.info/artykul/pozar-w-muzeum-ziemi/928155