Historyczne muzeum uszkodzone w wyniku trzęsienia ziemi w Portoryko

Trzęsienie ziemi o sile 5,5 stopnia w skali Richtera przetoczyło się przez południową część wyspy w sobotę 2 maja. Wiele budynków w tym obszarze zostało uszkodzonych, a w tym zabytkowa siedziba Muzeum Masakry w Ponce.

Masakra w Ponce miała miejsce w niedzielę palmową 21 marca 1937 r. Pokojowy marsz ludności cywilnej zamienił się w strzelaninę, w której zginęło 19 cywilów i 2 policjantów, a ponad 200 osób rannych. Marsz został zorganizowany przez Portorykańską Partię Nacjonalistyczną w celu upamiętnienia zniesienia niewolnictwa w Portoryko przez rządzące Hiszpańskie Zgromadzenie Narodowe w 1873 r. oraz w celu protestu przeciwko uwięzieniu przez rząd USA przywódcy partii, Pedra Albizu Camposy.

Fot. Puerto Rico Responders Inc

Masakra Ponce pozostaje największą masakrą w post-hiszpańskiej historii imperialnej w Portoryko. Posłużyła jako źródło dla wielu artykułów, książek, obrazów, filmów i dzieł teatralnych.

Burmistrz miasta Villalba Javy Hernandez oznajmił na Twitterze, że nie odnotowano ofiar śmiertelnych, ale wiele domostw pozostaje odciętych od prądu.