Odzyskano starodruki skradzione z Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu

Fot. KMP Kalisz

Policjanci odzyskali 7 z 8 starodruków skradzionych z Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu w woj. podkarpackim. Jarosławscy policjanci z wydziału kryminalnego, przy współpracy z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zabezpieczyli siedem z ośmiu ksiąg, które zostały wystawione na internetowej aukcji jednego z kaliskich antykwariatów.  Jedna z nich została wcześniej sprzedana.

Zgłoszenie, o tym, że z Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu zostały skradzione cenne starodruki policjanci z wydziału kryminalnego dostali początkiem stycznia. Zawiadomienie złożyli przedstawiciele Muzeum Kamienicy Orsettich w Jarosławiu. Z początkiem stycznia organizowano tam wystawę ksiąg, a jedna z pracownic muzeum chcąc dowiedzieć się więcej na temat starodruków udostępnionych zwiedzającym, zaczęła o nich szukać w internecie szczegółowych informacji. Wtedy zauważyła, że na jednej z aukcji internetowej antykwariatu w Kaliszu wystawiono do sprzedaży osiem ksiąg, tych samych, które wcześniej opisywała w zbiorze parafialnym. Okazało się, że 8 starodruków o wartości ponad 86 tys. zł. nie ma w zbiorach parafialnych, zostały skradzione.

Starodruki odkryto w 2008 r. podczas prac remontowych w kompleksie kolegiackim w Jarosławiu. Zbiór liczył ponad 300 pozycji. Odzyskane przez policjantów księgi to dzieła w większości teologiczne, w języku łacińskim. Najstarsza została wydana w 1609 r. w Lyonie a najmłodsza pochodzi z 1786 r.

Więcej informacji: Policja.plGazeta Jarosławska