Ponad 100 dzieł sztuki sakralnej w rękach mazowieckiej policji

Stołeczni policjanci oraz funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zabezpieczyli 110 dzieł sztuki pochodzących z terenu Europy Wschodniej.

Działając na podstawie postanowień Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota funkcjonariusze weszli do trzech mieszkań na terenie Warszawy oraz dwóch domów w powiecie żyrardowskim. W ramach tej lutowej akcji zabezpieczono 110 sztuk ikon, ornamentów, obrazów oraz innych dzieł sztuki cerkiewnej i sakralnej. Większość dzieł reprezentuje sztukę kręgu wschodniego chrześcijaństwa i pochodzi z Rosji, Ukrainy oraz Białorusi. Znalazło się jednak także kilka polskich ksiąg drukowanych, a także wyroby rodzimego rzemiosła.

Wszystkie fot. Policja.pl

Wstępna ekspertyza biegłego z zakresu sztuki cerkiewnej i malarstwa ikonowego wykazała, że około 30 sztuk spośród zabezpieczonych przedmiotów to zabytki o szczególnym znaczeniu dla kultury – pochodzą one z XVIII i XIX wieku, głównie z Rosji i Bałkanów, i wykazują wysoką wartość historyczną i muzealną. Pozostałe przedmioty prawdopodobnie zostały wykonane współcześnie, ale zawierają elementy o pochodzeniu historycznym.

Policjanci ustalili, że właściciel zabezpieczonych dzieł kupował je głównie na bazarach, w antykwariatach i w domach aukcyjnych na terenie Polski. Teraz funkcjonariusze sprawdzają, w jaki sposób trafiły one do kraju, skąd oraz dlaczego znalazły się w prywatnych rękach. Postępowanie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota prowadzą policjanci ze stołecznego wydziału dochodzeniowo-śledczego.