Aktualizacja: pożar katedry w Nantes

Fot. Laetitia Notarianni/AP Photo

Francuska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru, który wybuchł w sobotę rano w gotyckiej katedrze śś. Piotra i Pawła w Nantes w zachodniej części kraju.

Prokurator Pierre Sennes poinformował, iż pożar wybuchł w trzech różnych punktach, co doprowadziło do podejrzeń o podpaleniu. W akcji wzięło udział 104 strażaków, którzy przebywali na miejscu przez cały dzień. Nikt nie ucierpiał.

Szef straży pożarnej Laurent Ferlay uspokoił dziennikarzy na konferencji prasowej, że pożar nie był tak duży jak ten, który wybuchł w paryskiej Notre Dame w kwietniu 2019 r. – ogień strawił tam drewnianą więźbę dachową, nadwątlając całą konstrukcję. Straty w Nantes obejmują całkowicie zniszczone XVII-wieczne organy (ustalono, że ich okolice były jednym z miejsc, w których doszło do zaprószenia) oraz witraże w masywie zachodnim.

Budowa katedry trwała aż 5 wieków; ukończono ją w 1891 roku. Organy przetrwały wcześniej poważny pożar w 1972 roku, który unicestwił większość ich drewnianych elementów.

Aktualizacja:

25 lipca rwandyjski wolontariusz-kościelny, który opiekował się katedrą od 8 lat i w dzień pożaru odpowiedzialny był za zamknięcie obiektu, został aresztowany pod zarzutem podłożenia ognia. 26 lica mężczyzna przyznał się do winy; według reprezentującego go prawnika wyraził skruchę. Nie jest obecnie znany motyw jego postępowania.