Pożar w twierdzy w Srebrnej Górze. Spłonęła zabytkowa strzelnica

Fot. GOKSiR Srebrna Góra

W środę 15 lipca około godziny 12:00 w podziemiach pod dziedzińcem Twierdzy Srebrna Góra doszło do zaprószenia ognia. W znajdującej się tam strzelnicy zapaliły się składowane materiały oraz kulochwyty, jak wynika z informacji przekazanych portalowi klodzko.naszemiasto.pl przez mł. asp. Mirosława Gomółkę, oficera prasowego Komendy Powiatowej PSP w Ząbkowicach Śląskich.

Walka z ogniem trwała niemal do wieczora. Akcję utrudniały podziemna lokalizacja strzelnicy oraz brak możliwości wejścia do pomieszczeń bezpośrednio objętych ogniem – była tam amunicja eksplodująca pod wpływem gorąca. Z pożarem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.
Mimo że podczas pożaru na terenie Twierdzy przebywały 94 osoby – 80 turystów i 14 pracowników – nikomu nic się stało dzięki sprawnej ewakuacji.

Jak informuje kierownictwo Twierdzy, w strzelnicy, pomimo realizowanych regularnie przeglądów przeciwpożarowych oraz przeciwogniowej impregnacji elementów drewnianych, do zapalenia doszło po jednym z wystrzałów – pocisk prawdopodobnie trafił w główkę gwoździa, a ogień dodatkowo podsycił wentylator, zawsze włączony podczas strzelania.

Całe zabytkowe wnętrze strzelnicy zostało w szybkim czasie zniszczone. Nie zanotowano strat w innych pomieszczeniach.