Kradzież i odzyskanie rzeźby z muzealnej wystawy plenerowej w Legnicy

Fot. Popiersie marszałka Rokossowskiego na ekspozycji w lapidarium, źródło: http://muzeum-miedzi.art.pl/wydarzenia-2019/

Nocą z 29 na 30 lipca 2020 r. z wystawy plenerowej „Cień gwiazdy. Relikty legnickich pomników PRL-u” zorganizowanej przez Muzeum Miedzi w Legnicy skradziono mosiężne popiersie marszałka Konstantego Rokossowskiego.

Wykonana według projektu Augustyna Dyrdy statua ważyła kilkaset kilogramów – sprawca musiał podjechać pod pomnik samochodem (ślady kół pojazdu widoczne są na zdjęciach opublikowanych na stronie Legnica.naszemiasto.pl), zniszczył przy okazji bramę cmentarza komunalnego oraz bramę przycmentarnego lapidarium, na terenie którego została zorganizowana muzealna ekspozycja.

Zgłoszenie kradzieży pomnika wpłynęło do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy w czwartek 30 lipca. Uszkodzony eksponat (rzeźba została pozbawiona głowy) już po kilkunastu godzinach odnaleziono na obrzeżach miasta. Od tego czasu sprawą zajmowali się policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Odnaleziony korpus rzeźby, fot. KMP w Legnicy

W poniedziałek 10 sierpnia oficer prasowa legnickiej policji podkom. Jagoda Ekiert poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny podejrzanego o kradzież pomnika.  Funkcjonariusze zebrali obszerny materiał dowodowy i doprowadzili mężczyznę do legnickiej prokuratury, gdzie przedstawiono mu kilka zarzutów w warunkach tzw. recydywy. Cztery z nich dotyczą kradzieży samochodów oraz przyczepki samochodowej wraz z pontonem i akumulatorem. Kolejne zarzuty dotyczą kradzieży wykonanego z mosiądzu pomnika Konstantego Rokossowskiego oraz uszkodzenia ogrodzenia na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy.

Zdaniem policji łączne straty, które spowodował mężczyzna, wynoszą blisko 100 tys. zł. Podkom. Ekiert przekazała również, że policjanci odzyskali brakującą część skradzionego pomnika. Zaznaczyła ponadto, że sprawa jest w dalszym ciągu rozwojowa i nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.