Skradzione po raz trzeci. Holenderskie muzeum ponownie traci dzieło Fransa Halsa

Fot. Ilvy Njiokiktjien/ANP

Obraz „Dwaj roześmiani chłopcy” barokowego holenderskiego artysty Fransa Halsa, przedstawiciela tzw. złotego wieku, został skradziony z muzeum Hofje van Aerden w Leerdam.

Do zdarzenia doszło w środę 26 sierpnia. Holenderska Policja ujawniła, że alarm włączył się wpół do 4 nad ranem, w reakcji na co natychmiast wysłano funkcjonariuszy na miejsce. Zanim przybyli, złodzieje zdążyli uciec. Odkryto, że tylne drzwi wyważono, a obraz zniknął.

„Dwaj roześmiani chłopcy” stawali się wcześniej przedmiotem kradzieży z tego samego muzeum w latach 2011 i 1988 roku. Obraz odzyskano  odpowiednio po sześciu miesiącach i po trzech latach.

30 marca inne holenderskie muzeum, również zamknięte z uwagi na sytuację epidemiologiczną, doznało bolesnej straty – skradziono wtedy wczesne dzieła Vincenta van Gogha „Ogród wiosenny (ogród przy plebanii Nuenen wiosną)” z położonego pod Amsterdamem muzeum Singer Laner.

Więcej informacji:

https://www.courthousenews.com/no-laughing-matter-as-dutch-masterwork-stolen-for-third-time/

https://www.thenational.ae/arts-culture/art/two-laughing-boys-17th-century-frans-hals-painting-stolen-for-the-third-time-1.1069904

https://nypost.com/2020/08/27/thieves-steal-18m-painting-two-laughing-boys-from-museum/

https://www.wionews.com/world/frans-hals-painting-two-laughing-boys-stolen-for-third-time-323573