Funkcjonariusze MPS odzyskują skradziony księgozbiór wart 2,5 miliona funtów

Fot. Metropolitan Police

Funkcjonariusze Met’s Specialist Crime South we współpracy z rumuńską policją krajową odzyskali około 200 książek zrabowanych podczas słynnej kradzieży w Feltham w 2017 r. Zostały one odnalezione w środę 16 września podczas przeszukania domu w małej miejscowości w okręgu Neamț. Rumuńscy funkcjonariusze odkryli je zakopane pod podłogą.

W styczniu 2017 roku książki były przechowywane w magazynie tranzytowym w Feltham (zachodni Londyn) w oczekiwaniu na wysyłkę do Las Vegas na specjalistyczną aukcję. Podejrzani włamali się, wycinając otwory w dachu, a następnie zjechali po linie, unikając wielu czujników – światowa prasa okrzyknęła kradzież jako „w stylu Mission Impossible”. Książki zostały zlokalizowane i wyniesione w 16 dużych torbach, a złodzieje wyszli tą samą drogą, którą wykorzystali do wejścia.

Książki,  wśród których znajdują się dzieła z XVII wieku pióra Galileusza, Isaaca Newtona oraz malarza Francisca Goi, ocenia się na łączną wartość ok. 2,5 miliona funtów.

Fot. Metropolitan Police

Źródła:

http://news.met.police.uk/news/officers-recover-irreplaceable-books-stolen-in-feltham-burglary-410891

https://www.bbc.com/news/world-europe-54209366

https://www.antiquestradegazette.com/news/2020/stolen-collection-of-antiquarian-books-worth-25m-recovered-from-underground-store-in-romania/