Kolejna ofiara „selfie” – 200-letnia rzeźba ogrodowa uszkodzona w Rogalinie

Fot. Muzeum Pałac w Rogalinie

Do zdarzenia doszło podczas weekendu 03-04.10 w ogrodzie Muzeum Pałacu w Rogalinie, będącego oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Mężczyzna wspiął się na cokół XVIII-wiecznej rzeźby Augustyna Schoepsa, „Ledy z łabędziem”, aby zapozować do zdjęcia. Rzeźba spadła z cokołu, a jej głowa odłączyła się od tułowia. Jak poinformowała dr Ewa Leszczyńska, kierownik Muzeum, rzeźba wbiła się w dosyć miękki piasek, a najważniejszym zadaniem stojącym przed konserwatorami będzie scalenie podstawy z korpusem całej rzeźby, żeby była stabilna w przyszłości, a także  uzupełnienie poważnych ubytków w obrębie szyi i włosów.

Mężczyzna po jakimś czasie dobrowolnie zgłosił się do administracji Muzeum. Wie, że będzie odpowiadał finansowo za koszty renowacji rzeźby.

Muzeum opublikowało na swoim profilu na portalu Facebook następujący komunikat:

„Często rozmawiając z turystami planującymi wycieczkę do naszego muzeum lub z tymi, którzy już znajdują się na terenie naszej rezydencji, przypominamy o obowiązujących zasadach zwiedzania, zarówno ekspozycji, jak i parku i ogrodu. Niestety zdarza się, że zwiedzający nie stosują się do obowiązującego regulaminu i kosztem naszego otoczenia oraz muzealiów, pragną uwiecznić swój pobyt w Rogalinie jak najciekawszymi ujęciami. Tak też było w miniony weekend, czego efekty możecie Państwo zobaczyć na poniższych fotografiach. Dlatego dla naszego wspólnego dobra i dziedzictwa, pozostawionego nam wszystkim przez historię, pamiętajmy, aby odwiedzając pomniki naszej przeszłości szanować obowiązujące zasady.”

Czytaj więcej:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2447813352190394&id=1397223433916063

https://tvn24.pl/poznan/rogalin-przez-selfie-uszkodzil-rzezbe-w-muzeum-4712364?fbclid=IwAR2bnYhbyBWiwohWvpXa0t7rwzLly27uerMrpuxXW-fqAj2P5iw6dL4ch_U