Skradziony z prywatnej kolekcji rysunek Zygmunta Waliszewskiego odnaleziony

Komunikat wraz ze zdjęciem pochodzi z serwisu Gov.pl:

Pracownicy Wydziału ds. Restytucji Dóbr Kultury działającego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ustalili, że w jednym z warszawskich domów aukcyjnych wystawiono na sprzedaż zabytkowy obiekt, który w sierpniu 2002 roku w wyniku włamania został skradziony z prywatnej kolekcji w Warszawie. Informacja o odnalezieniu zabytku trafiła natychmiast do Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.

W toku dalszych działań policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Rejonowej Policji Warszawa I we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biurem Kryminalnym KGP zapobiegli licytacji rysunku skradzionego 8 lat temu. W dniu 12 października 2020 r. funkcjonariusze Policji na mocy postanowienia Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście w Warszawie zabezpieczyli oferowane do sprzedaży dzieło sztuki. Śledczy będą teraz ustalać, kto dostarczył dzieło sztuki do domu aukcyjnego i czy ta osoba ma związek z jego kradzieżą.

Rysunek pt. Jędruś z 1932 roku autorstwa Zygmunta Waliszewskiego został wystawiony za 23000 złotych, podczas licytacji mógł osiągnąć cenę nawet 40000 złotych. Odnalezione dzieło sztuki mogło „zniknąć” bezpowrotnie z rynku, dlatego tak ważne było jak najszybsze jego zabezpieczenie i niedopuszczenie do sprzedaży.

Dzieło sztuki zostało przez policjantów przewiezione i zdeponowane w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie pozostanie do czasu zakończenia śledztwa. Prowadzone obecnie czynności mają na celu ustalenie, kto dostarczył rysunek do domu aukcyjnego i czy ta osoba ma związek z jego kradzieżą.

Resort kultury stale monitoruje krajowy i zagraniczny rynek dzieł sztuki, co pozwala odnajdywać utracone obiekty zarejestrowane w prowadzonej przez MKiDN bazie strat wojennych oraz w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.