Kradzieże w holenderskich muzeach. Zniknęły mundury i uzbrojenie z okresu II wojny światowej

Fot. Reuters

Dwa holenderskie muzea poświęcone II wojnie światowej zanotowały kradzieże mundurów oraz broni o łącznej wartości ponad 1,5 mln euro.

W sierpniu podczas kradzieży z muzeum w Beek złodzieje sforsowali bramy i frontowe drzwi, po czym wykorzystali do przewiezienia skradzionych przedmiotów kilka pojazdów. W połowie października z muzeum w Ossendrecht złodzieje wynieśli prawie całą kolekcję: warte setki tysięcy euro mundury SS, sztylety, hełmy, emblematy, czapki, spadochrony, broń palną i lornetki.

Zajścia te spowodowały, że pozostałe holenderskie historyczne muzea rozpoczęły przegląd własnych zabezpieczeń i systemów ochrony. Muzeum w Overloon prewencyjnie zwróciło właścicielom szereg wypożyczonych dzieł, w tym jedyną w swoim rodzaju listę 1500 ofiar obozu zagłady Auschwitz, ponieważ uznano je za zbyt cenne, aby mogły być wystawione ze względu na ostatnie włamania.

Źródła:

https://in.reuters.com/article/netherlands-museum-theft/thieves-steal-rare-nazi-uniforms-weapons-from-dutch-museums-idUSL8N2HJ6DG

https://www.hurriyetdailynews.com/rare-nazi-uniforms-weapons-stolen-from-dutch-museums-159567

https://tvn24.pl/najnowsze/holandia-wlamania-do-muzeow-ii-wojny-swiatowej-4735236?fbclid=IwAR0_OY-21DBftDtjlESBzqzFaNATZhfAtcd2uGuI8zpgwv_rpMfexcdH7MM