200 kultowych motocykli utraconych w pożarze austriackiego muzeum

Fot. Hochgurgl (dpa / lby) za pośrednictwem Teller Report

Muzeum motocykli Top Mountain Crosspoint w Austrii stanęło w płomieniach 18.01.2021 r. Znane również jako najwyższe muzeum motocykli na świecie, znajduje się po austriackiej stronie alpejskiej przełęczy Timmelsjoch, która łączy Austrię i Włochy.

Alarm przeciwpożarowy w muzeum włączył się około godziny 4:40, co spotkało się z natychmiastową reakcją lokalnych strażaków. Według doniesień, zanim na miejsce zdarzenia przybyli strażacy, budynek był już w płomieniach. W akcji gaśniczej brało udział ok. 60 strażaków, którzy głównie ograniczali jego rozprzestrzenienie na sąsiednie budynki. Drewnianego budynku muzeum nie udało się uratować. Nikt nie zginął podczas pożaru, ale – chociaż muzeum nie przedstawiło jeszcze pełnej listy strat – uważa się, że spłonęło ponad 200 modeli motocykli.

Bracie Alban i Attila Scheiber założyli muzeum w 2016 roku, aby pozwolić publiczności na wgląd w ich kolekcję klasycznych pojazdów. Brough Superior, Flying Merkel, Indian Motorcycles, Zundapp i Harley-Davidson to tylko niektóre z eksponowanych marek – łącznie w kolekcji znalazły się motocykle ponad 100 producentów. W muzeum znajdowała się również kolekcja zabytkowych samochodów.

Źródła:

https://www.timesnownews.com/auto/bike-news/article/over-200-iconic-bikes-reportedly-lost-to-fire-at-the-highest-motorcycle-museum-in-the-world/709111

https://www.rideapart.com/news/466925/top-motorcycle-museum-austria-fire/

https://www.tvp.info/51867480/pozar-w-top-mountain-motorcycle-museum-w-austrii-kultowe-muzeum-samochodow-i-motocykli-splonelo-przyczyna-pozaru-jest-nagranie-wideo-tvp-info