Kradzieże, pożary, akty wandalizmu na świecie – kalendarium (2020)

Fot. Laetitia Notarianni/AP Photo

STYCZEŃ

         Galeria sztuki w Sztokholmie została okradziona z 10 rzeźb Salvadora Dalego. Co najmniej dwóch sprawców rozbiło szklane drzwi galerii we wczesnych godzinach porannych, porwało eksponaty i nie zważając na alarm natychmiast oddaliło się z miejsca zdarzenia.

MARZEC

         Kradzież van Dycka, Carraciego i Rosy z muzeum przy University of Oxford. W trakcie weekendu trzy obrazy zostały skradzione z galerii w Christ Church College na Uniwersytecie Oksfordzkim.

         Kradzież obrazu Vincenta van Gogha „Ogród wiosenny (ogród przy plebanii Nuenen wiosną)” z muzeum Singer Laren pod Amsterdamem. Ok. 3:15 nad ranem złodzieje rozbili szklane frontowe drzwi muzeum, po czym udali się do części ekspozycji, w której zawieszony był obraz. Działania złodziei uruchomiły alarm włamaniowy, ale zdążyli oni uciec przed przybyciem policjantów. Cała akcja trwała ok. 2-3 minut. Nie odnotowano straty żadnych innych eksponatów. W momencie kradzieży muzeum Singer Laren pozostawało w ramach działań mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

LIPIEC

         Uszkodzenie eksponatu na wystawie w Muzeum Antonia Canovy w Possagno we Włoszech. Austriacki turysta usiadł na cokole rzeźby, aby zapozować do „selfie” i odłamał rzeźbie trzy palce od prawej stopy. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu. Do identyfikacji sprawcy doszło 10 dni po zdarzeniu. Ze względu na epidemię wprowadzono nowe zasady zwiedzania muzeum, według których wszyscy odwiedzający musieli pozostawić swoje dane.

         Pożaru kolejnej z wielkich katedr francuskiego gotyku – katedry w Nantes. Pożar wybuchł w trzech różnych punktach, co doprowadziło do podejrzeń o podpaleniu. Istotnie, imigrant-kościelny, który opiekował się katedrą od 8 lat i w dzień pożaru odpowiedzialny był za zamknięcie obiektu, został aresztowany pod zarzutem podłożenia ognia.

         Na szczęście pożar nie okazał się tak duży jak ten, który wybuchł w paryskiej Notre Dame w kwietniu 2019 r. – ogień strawił tam drewnianą więźbę dachową, nadwątlając całą konstrukcję. Tutejsze straty obejmują całkowicie zniszczone XVII-wieczne organy (ustalono, że ich okolice były jednym z miejsc, w których doszło do zaprószenia) oraz witraże w masywie zachodnim.

SIERPIEŃ

         Sierpień i kradzież obrazu „Dwaj roześmiani chłopcy” Fransa Halsa z muzeum Hofje van Aerden w Leerdam. Do zdarzenia doszło ok. wpół do 4 nad ranem. Policja pozyskała wiadomość, że włączył się alarm w muzeum.  Wysłano funkcjonariuszy, lecz przed ich przybyciem złodzieje zdążyli uciec. Złodzieje weszli do budynku przez wyważone tylne drzwi. „Dwaj roześmiani chłopcy” stawali się wcześniej przedmiotem kradzieży z tego samego muzeum w latach 2011 i 1988 roku.

WRZESIEŃ

         10 września w miejscowości Berg en Dal na wschodzie Holandii czarnoskórzy aktywiści wynieśli z tamtejszego Muzeum Afryki rzeźbę pochodzącą z Konga. Zdarzenie było relacjonowane na żywo w Internecie. Zatrzymani przez Policję, tłumaczyli, że dokonują rekwizycji zagrabionej z Afryki przez kolonialne władze sztuki. Miejscowe media ujawniły, że sprawcami tej kradzieży byli kongijscy aktywiści, którzy w przeszłości przeprowadzili podobne akcje w muzeach w Marsylii i Paryżu.

PAŹDZIERNIK

         Ok. 70 eksponatów zostało uszkodzonych w wyniku ataku nieznanych sprawców na 3 muzea mieszczące się na Wyspie Muzeów. Co najmniej jeden sprawca spryskał oleistą cieczą ok. 70 obiektów w Muzeum Pergamońskim, Starej Galerii Narodowej i w Nowym Muzeum. Ucierpiały obiekty jak egipskie sarkofagi, kamienne rzeźby i XIX-wieczne obrazy.

         Kradzież w muzeum w Ossendrecht. Złodzieje wynieśli prawie całą kolekcję: warte setki tysięcy euro mundury SS, sztylety, hełmy, emblematy, czapki, spadochrony, broń palną i lornetki.