Kradzież na zamku Arundel

Fot. Arundel Castle/PA Wire (przez BBC.com)

Różaniec Marii Królowej Szkotów został skradziony z zamku Arundel w Wielkiej Brytanii. Pośród utraconych kosztowności znalazły się również kubki koronacyjne podarowane przez Marię lordowi marszałkowi..

Personel zauważył włamanie o 22.30 w piątek 21 maja, po tym jak włączył się alarm przeciwwłamaniowy; policja została wysłana na miejsce zdarzenia. Jak ustalono, zabytki zostały wyjęte z gablot znajdujących się w udostępnionej dla zwiedzających części budynku. Uważa się, że do nalotu na zamek wykorzystano samochód, który znaleziono porzucony i spalony w pobliżu miejsca zdarzenia.

Rzecznik Policji w Sussex poinformował, że ​​różaniec miał niewielką wartość materialną, ale jako przedmiot należący do dziedzictwa narodowego jest niezastąpiony.

Jak powiedział rzecznik Arundel Castle Trustees: „Skradzione przedmioty mają znaczną wartość pieniężną, ale unikalne artefakty z kolekcji księcia Norfolk mają niezmiernie większe znaczenie historyczne.

Policja wezwała każdego, kto posiada informacje na temat zdarzenia, do anonimowego zwrócenia się do Crimestoppers pod numerem 0800 555 111.

 

Źródła:

https://www.bbc.com/news/uk-57224777

https://www.theguardian.com/uk-news/2021/may/24/mary-queen-of-scots-rosary-beads-stolen-in-1m-raid-on-arundel-castle