- 1800-letni grobowiec zniszczony. Budująca na jego miejscu dom rodzina nie zgłosiła znaleziska
- Okradziono regionalne muzeum w Wielkiej Brytanii. Wśród strat 12 cennych eksponatów historycznymi
- Wyrok w sprawie kradzieży ze skarbca w Dreźnie
- Pożar zabytkowego pałacu w Bystrzycy Dolnej. Jedna osoba trafiła do szpitala z oparzeniami
- Straty w obiektach dziedzictwa kulturowego Ukrainy zweryfikowane przez UNESCO – stan na 17 maja br.
Średniowieczne zabytki z nielegalnej aukcji internetowej trafiły do muzeum

Fot. Policja.pl
Komunikat ukazał się 24.05.2021 r. na stronie Policja.pl:
Policjanci z KWP w Szczecinie i Komisariatu Policji w Barlinku oraz archeologiem z Muzeum Narodowego w Szczecinie zabezpieczyli w Barlinku zespół zabytków archeologicznych z okresu średniowiecza.
Sprawa została zainicjowana przez funkcjonariuszy zajmujących zwalczaniem się cybezprzestępczości. Kilka zabytków archeologicznych wystawiono do sprzedaży na jednym z portali aukcyjnych, gdzie wypatrzyli je policjanci. Według wyjaśnień mieszkańca Barlinka wszystkie zabytki pozyskał wcześniej jego nieżyjący ojciec.
Zabytki archeologiczne są własnością Skarbu Państwa na podstawie art. 35 Ustawy o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami. Osoba, która usiłuje je sprzedać może odpowiadać za paserstwo z art. 291 KK, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.
Zabytki zostały zdeponowane w Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie badane są pod kątem określenia przynależności oraz ich autentyczności. Łącznie zabezpieczono kilkanaście grotów strzał do kuszy i łuku, grot oszczepu, ostrze sztyletu oraz średniowieczne żeleźce topora.