Stany Zjednoczone zwracają Kambodży 27 antycznych obiektów

Fot. https://kh.usembassy.gov/

10 czerwca w trakcie oficjalnej uroczystości prokurator okręgowy Manhattanu Cyrus Vance Jr. ogłosił zwrot 27 antycznych obiektów do Kambodży. Wycenione na ok. 3,8 mln dolarów przedmioty, w tym posągi hinduistyczne i buddyjskie, stanowią dorobek lat pracy nowojorskich śledczych nad odzyskiwaniem skradzionych i przemyconych artefaktów.

„Repatriacja tych 27 wspaniałych relikwii do Kambodży przywraca ważny związek między narodem klasycznej ery Angkor oraz jego współczesnymi zwyczajami i wierzeniami, które zbyt długo były zakłócane przez chciwość handlarzy uczestniczących w obrocie skradzionymi antykami” – powiedział prokurator okręgowy. „Dzisiejsze wydarzenie jest potężnym przypomnieniem, że osoby, które plądrują i sprzedają przedmioty o znaczeniu kulturowym, popełniają przestępstwa nie tylko przeciwko dziedzictwu kraju, ale także jego teraźniejszości i przyszłości. Chciałbym podziękować Działowi ds. Handlu Zabytkami w moim biurze oraz naszym partnerom w Homeland Security Investigations za ich nieustanne wysiłki, dzięki którym w ciągu ostatniego roku prawie 400 skarbów zostało zwróconych 10 krajom. Nie mogę się doczekać dalszych zwrotów w najbliższej przyszłości.”

Wśród cennych przedmiotów, które trafią do Kambodży, znajdują się posągi jak brązowy medytujący Budda siedzący na ciele Nagi, Śiwa oraz buddyjska rzeźba Pradżńaparamity z piaskowca.

Źródła:

https://kh.usembassy.gov/manhattan-d-a-s-office-returns-27-antiquities-to-cambodia/

https://www.tvp.info/54291635/stany-zjednoczone-zwrocily-kambodzy-skradzione-antyki