Z dachu ratusza w Buczaczu spadła ostatnia z 14 rzeźb Johanna Georga Pinsla

Fot. en.wikipedia.org

Ratusz w Buczaczu (obwód tarnopolski na Ukrainie) stracił ostatnią z 14 rzeźb wybitnego XVIII-wiecznego rzeźbiarza Jana Jerzego Pinsela według informacji podanych na portalu Zaxid.net. Znaczna część rzeźby runęła w poniedziałek z wysokości na ziemię i rozbiła się; pozostała jej część może w każdej chwili upaść.

Rzeźba „Herkules zabijający hydrę lernejską” była ostatnią z 14 kompozycji rzeźbiarskich Pinsela zdobiących naroża dachu i zwieńczenie frontonu najcenniejszego zabytku Buczacza – ratusza ufundowanego przez Mikołaja Bazylego Potockiego, wzniesionego z połowie XVIII wieku przez wybitnego architekta Bernarda Meretyna. Jak przekazał portalowi Zaxid.net konserwator zabytków Wiktor Hrebeniowski wieczorem 31 maja ręka i dolna część torsu Herkulesa oderwały się od rzeźby i spadły na chodnik. Pozostała część rzeźby pękła i w każdej chwili może spaść.

Jak pisze portal, jeszcze w ubiegłym roku ukraińskie władze, konserwatorzy i naukowcy z Politechniki Lwowskiej podkreślali potrzebę konserwacji i restauracji rzeźby. Żadnych prac jednak nie przeprowadzono.

Początkowo ratusz w Buczaczu zdobiło 14 rzeźb autorstwa Jana Jerzego Pinsela (Johanna Georga Pinsela), w tym kompozycje rzeźbiarskie przedstawiające 12 prac Herkulesa. Część rzeźb uległa zniszczeniu w wyniku pożaru w 1865 roku. Jak podaje Zaxid.net, w „gorszym lub lepszym stanie zachowało się dziewięć”. W 2005 roku podczas prac „restauracyjnych” zniszczono trzy z nich – „Samsona rozdzierającego paszczę lwa”, „Zeusa” i „Dawida i Goliata”.

 

Źródła:

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ratusz-w-buczaczu-stracil-ostatnia-rzezbe-wybitnego-artysty-dzielo-runelo-na-ziemie/

https://zaxid.net/iz_ratushi_buchacha_obvalilas_ostannya_skulptura_pinzelya_n1519818

https://buchach.org.ua/home/novyny/920-v-buchachi-rozvalilasya-skulptura-pinzelya.html