Odnaleziony obraz Jana Matejki sprzedany na aukcji

Fot. Desa Unicum

Sprzedaż dzieła Jana Matejki została gwoździem programu aukcji „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” w warszawskim Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Jego wartość została oszacowana przed ekspertów na kwotę 5-7 mln zł. Aukcję wygrała osoba, która przystała na kwotę 4,6 mln zł. Finalnie, po doliczeniu 20-procentowej opłaty aukcyjnej, nabywca zapłaci 5,5 mln zł.

„Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego”

Fot. DESA Unicum

Obraz „Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego” powstał w 1877 r., co oznacza, że w czasie powstania tego obrazu Matejko kończył jeszcze prace nad jednym z najważniejszych dzieł w swoim dorobku – „Bitwą pod Grundwaldem”. Obraz został wykonany techniką olejną na desce, a przedstawiona scena pochodzi z legendy o Krystynie, którą Jan Długosz spisał w XV w.

Dzieło to przez pewien czas było własnością Matejki; następnie odkupił je od niego grafik i malarz Henryk Redlich dla nieznanej osoby z Warszawy. Obraz pojawiał się na wystawach: Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (1877 r.), Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1877 r.), w warszawskim Ratuszu (1878 r.) i paryskim Grand Palais (1921 r.). Jego późniejsze losy nie są znane. Obraz uznawano za zaginiony aż do 2009 r., kiedy zgłosiła się osoba, która była w jego posiadaniu. Od tamtej pory dzieło znajdowało się w Polsce, w rękach prywatnych.

Źródła:

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,27184954,odnaleziony-obraz-matejki-sprzedany-za-5-5-mln-zl.html

https://www.tvp.info/54229131/odnaleziony-obraz-swiety-stanislaw-karcacy-boleslawa-smialego-jana-matejki-na-wystawie-i-aukcji-w-warszawie