Interpol uruchomił aplikację, która pomoże zidentyfikować skradzione dzieła sztuki

Fot. Interpol.int

Aplikacja uruchomiona przez Interpol pomoże zidentyfikować skradzione dobra kultury, ograniczyć nielegalny nimi handel i zwiększyć szanse na odzyskanie skradzionych dzieł i artefaktów.

Aplikacja ID-Art umożliwia użytkownikom, począwszy od organów ścigania po ogół społeczeństwa, mobilny dostęp do bazy danych skradzionych dzieł sztuki prowadzonej przez Interpol, tworzenie spisu prywatnych kolekcji sztuki i zgłaszanie potencjalnie zagrożonych miejsc.

Wyposażona w najnowocześniejsze oprogramowania do rozpoznawania obrazów, aplikacja ID-Art jest dostępna do bezpłatnego pobrania ze sklepu Play (Android lub Google) oraz App Store (Apple).

„W ostatnich latach byliśmy świadkami bezprecedensowego plądrowania przez terrorystów dziedzictwa kulturowego w wyniku konfliktów zbrojnych, zorganizowanych grabieży oraz czystek kulturowych” – powiedział sekretarz generalny Interpolu Jürgen Stock.

„To nowe narzędzie jest znaczącym krokiem naprzód w kwestii zwiększenia zdolności funkcjonariuszy policji, specjalistów ds. dziedzictwa kulturowego i ogółu społeczeństwa do ochrony naszego wspólnego dziedzictwa” – dodał sekretarz generalny Stock.

Źródła:

https://www.interpol.int/en/News-and-Events/News/2021/INTERPOL-launches-app-to-better-protect-cultural-heritage