Pożar w kompleksie klasztornym w Lubiążu. Jedna ofiara śmiertelna

Fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Malczycach

W nocy z 11 na 12 marca około godz. 2.24 zapalił się dach i strop budynku w kompleksie klasztornym w Lubiążu. Na miejsce przyjechało 13 zastępów straży pożarnej; ewakuowano 10 rodzin, które w nim mieszkały. Ok. godz. 8:55 zakończono akcję gaśniczą. Straty oszacowano wstępnie na 2,5 mln złotych, niemniej kwota ta może wzrosnąć.

„Przyczyną było najprawdopodobniej zaprószenie ognia. Na razie jest za wcześnie, aby oszacować straty, ale na pewno będą one duże. Możliwe też, że budynek, skoro doszło do zawalenia się stropu, nie będzie się już nadawał do użytku. To musi jednak ocenić nadzór budowlany” – powiedział w rozmowie z Gazetą Wrocławską Aleksander Kucharczyk, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej na Dolnym Śląsku.

Nie przeżyła jedna z ewakuowanych z płonącego budynku osób, o czym poinformował wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski na swoim profilu na Facebooku:

„Z ogromnym żalem przyjąłem informację o tragedii, która wydarzyła się w Lubiążu. (…) Niestety jedna osoba nie przeżyła tego zdarzenia.”

„Dziękuję Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej za bardzo efektywne przeprowadzenie akcji ratunkowej. Gdyby nie Państwa odpowiednia reakcja, straty mogłyby być dużo większe.”

Źródła:

https://gazetawroclawska.pl/pozar-w-lubiazu-w-ogniu-stanal-budynek-przy-klasztorze-cystersow-jedna-osoba-zmarla-zdjecia/ar/c1-15486262

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3827992373950698&id=223758174374154