Holenderska policja dokonała aresztowania w związku z kradzieżą obrazów van Gogha i Halsa

Fot. AP (przez The Guardian)

Holenderska policja aresztowała 58-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież obrazów Vincenta van Gogha i Fransa Halsa o szacowanej wartości 18 milionów funtów. Dzieła zostały skradzione w zeszłym roku podczas nocnych nalotów na muzea w Holandii.

Nienazwany mężczyzna został aresztowany rankiem 6 kwietnia w swoim domu w centrum miasta Baarn. Policja poinformowała, iż ​​pomimo przeszukania domu mężczyzny nie udało się odzyskać żadnego z obrazów. Van Gogh – „Ogród wiosenny (ogród przy plebanii Nuenen wiosną)” skradziony z muzeum Singer Laren pod Amsterdamem – jest wyceniany na ok. 5 milionów funtów, podczas gdy arcydzieło Halsa – „Dwaj roześmiani chłopcy” z muzeum Hofje van Aerden w Leerdam – miałoby przynieść na aukcji nawet ponad 13 milionów funtów.

Dzieło van Gogha zostało skradzione z muzeum Singer Laren we wczesnych godzinach porannych 30 marca 2020 r., tj. okresie, w którym muzeum było zamknięte z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem. „Dwóch roześmianych chłopców” zrabowano podczas włamania w sierpniu do muzeum w Leerdam.

Źródła:

https://www.theguardian.com/artanddesign/2021/apr/06/dutch-police-arrest-man-theft-van-gogh-hals-paintings-laughing-boys-parsonage-garden