Płoną Grecja i Turcja

Fot. LOUISA GOULIAMAKI/AFP przez Getty Images

Najgorsze od dziesięcioleci pożary pustoszą południowe części Europy, zagrażając życiu ludzi, domom oraz starożytnym obiektom kulturowym.

Na początku sierpnia Europa Południowa odnotowała rekordowe temperatury: w tym tygodniu było 47 stopni Celsjusza w niektórych częściach Grecji, co przełożyło się na liczne pożary.

Od środy setki strażaków odpierają ogień na obrzeżach historycznej stolicy Aten. Akropol i inne starożytne stanowiska archeologiczne pozostały zamknięte w tym tygodniu z powodu wysokich temperatur, a wiele z nich jest teraz spowitych dymem. Popularne miejsca wypoczynku w Turcji, Włoszech i Hiszpanii również mierzą się z podobnymi warunkami w obliczu fali upałów.

Grecka Minister Kultury Lina Mendoni zapewniła w środę 3 sierpnia media, że ​​pożary w pobliżu Olimpii, która jest obecnie stanowiskiem archeologicznym i muzeum, są pod kontrolą. „Wszystko, co można zrobić, aby chronić się przed płomieniami […] zostało zrobione” – powiedziała prasie.

Artefakty o kluczowej wartości historycznej i artystycznej zostały dla ostrożności usunięte z pałacu Tatoi, dawnej rezydencji królewskiej. W innej części Grecji pożary zagroziły XIV-wiecznemu klasztorowi św. Dawida Starszego i Drymonas (niedaleko Kalamoudi). Kilku mnichów odmówiło opuszczenia miejsca. Jak dotąd w Grecji nie zanotowano żadnych ofiar śmiertelnych.

Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna, strona turecka zwróciła się do Polski z prośbą o udzielenie wsparcia w walce z pożarami. PSP poinformowała, że obecnie trwają przygotowania grupy 14 osób – sześciu strażaków PSP i ośmiu policjantów, a także policyjnego Black Hawka i samochodu PSP, w tym zespołu wsparcia operacyjnego strażaków i policjantów, którzy pomogą w opanowaniu pożarów. Szef MSZ Zbigniew Rau wyraził gotowość udzielenia pomocy również i Grecji.

Źródła:

https://news.artnet.com/art-world/fires-europe-summer-1995568

https://tvn24.pl/polska/panstwowa-straz-pozarna-polscy-strazacy-i-policjanci-pomoga-turcji-w-gaszeniu-pozarow-zbigniew-rau-oferuje-pomoc-rowniez-grekom-5166853