Pożar zabytkowego klasztoru w Warcie. Pijany mężczyzna zasnął z papierosem w konfesjonale

Fot. OSP Warta

33-letni bezdomny przyznał się do spowodowania pożaru w XV-wiecznym klasztorze ojców bernardynów w Warcie. W piątkowe popołudnie 3 września pijany mężczyzna zasnął z papierosem w konfesjonale. Jak poinformowała rzeczniczka sieradzkiej policji Agnieszka Kulawiecka, na szczęście spaliło się tylko tapicerowane siedzisko oraz nadpaliły elementy konstrukcji konfesjonału.

Według słów rzeczniczki uruchomienie systemu przeciwpożarowego i szybka reakcja jednego z zakonników zapobiegły rozprzestrzenieniu się ognia na pozostałą część świątyni. Wartość zniszczonej części konfesjonału oszacowano na ok. 1 tys. zł.

Policjanci szybko wpadli na trop osoby, która mogła wzniecić ogień. Dwie godziny po zdarzeniu policjanci znaleźli mężczyznę na poddaszu jednej z kamienic na terenie Warty. W chwili zatrzymania miał blisko 2,4 promila alkoholu w organizmie. Unoszący się zapach spalenizny oraz osmolone ubranie potwierdziły podejrzenia policjantów.

Prokuratora postawiła mężczyźnie zarzut usiłowania sprowadzenia pożaru zagrażającemu mieniu w znacznych rozmiarach. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Źródła:

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-warta-zasnal-z-zapalonym-papierosem-w-konfesjonale-i-spowodo,nId,5465531#crp_state=1

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-06/33-latek-zasnal-w-konfesjonale-podpalil-kosciol/

https://dzienniklodzki.pl/pozar-w-kosciele-bernardynow-w-warcie-podpalono-konfesjonal/ar/c1-15786630