Czy do podziemi Zamku Książ w Wałbrzychu wdarli się podpalacze?

Fot. Krzysztof Żarkowski (przez: walbrzych.wyborcza.pl)

W środę 12 stycznia bieżącego roku – w miejscu, w którym przed laty kręcono sceny do historycznego filmu „Hrabina Cosel” w reżyserii Jerzego Antczaka – na dolnym poziomie piwnic zwanych „Poziomem Oślej Drogi” wybuchł niewielki pożar.

Wzniecono go w tunelu gospodarczym, gdzie przechowywane były opakowania do zabezpieczenia iluminacji świetlnych wykorzystywanych na tarasach zamkowych. Obsługa zamkowa wykorzystuje tunel jako szlak komunikacji podczas codziennych czynności. Niezauważeni dwaj podpalacze dostali się do tunelu kilka minut po godzinie osiemnastej i podpalili przechowywane tam opakowania.

Zdarzenie miało miejsce po zamknięciu obiektu dla zwiedzających i gdy większość obsługi zakończyła swoją pracę. O godzinie osiemnastej miała również miejsce zmiana załogi ochrony zamkowej. Według dziennikarzy serwisu Wałbrzych Nasze Miasto osoby z serwisu sprzątającego (korzystające z przejść podziemnych jako pierwsze) dostrzegły gęsty dym. W tym samym czasie włączył się system sygnalizacji pożarowej zapewniający pełną ochronę budowli.

Zdjęcia z monitoringu zamkowego ujawniły dwóch mężczyzn. Ponadto na zarejestrowanym zapisie z kamer miało być widać, jak jeden ze sprawców, podpalając kartony, usiłuje dmuchaniem przyspieszyć rozniecenie ogania. Tych nieoficjalnych doniesień nie komentuje Policja, która obecnie bada okoliczności zdarzenia.

Również w 2014 r. Zamek Książ stał się miejscem pożaru, który objął wówczas poddasze i dach. Więcej o zdarzeniu: https://stratyzabytkow.nimoz.pl/?p=388.

Źródła:

https://www.facebook.com/KsiazWalbrzych

https://walbrzych.wyborcza.pl/walbrzych/7,178336,27996800,podpalenie-w-zamku-ksiaz-sprawcow-nagral-monitoring.html