Ruszył proces 6 osób aresztowanych w związku z wielką kradzieżą w Dreźnie

Fot. ABC News

Sześciu mężczyzn doprowadzono w piątek 28 stycznia b.r. na rozprawę w związku ze spektakularną kradzieżą XVIII-wiecznych klejnotów z drezdeńskiego skarbca Zielona Powała (Grünes Gewölbe) w 2019 roku.

Mężczyźni, w wieku od 22 do 28 lat, zostali oskarżeni o kradzież i podpalenie. Szacuje się, że napad doprowadził do kradzieży 21 elementów biżuterii zawierającej około 4300 klejnotów o wartości ponad 113 milionów euro (126 milionów dolarów).

Jak podała niemiecka agencja informacyjna dpa, w mowach wstępnych prokuratorzy oznajmili, że mężczyźni byli uzbrojeni w rewolwer i pistolet z tłumikiem.

Zielona Powała to jedno z najstarszych muzeów na świecie. Zostało założone w 1723 roku i mieści się w nim skarbiec Augusta Mocnego Saksonii, w którym złożono około 4000 obiektów ze złota, kamieni szlachetnych i innych materiałów.

Skradziona biżuteria nie została odzyskana.

Co stało się z bezcennymi klejnotami skradzionymi w listopadzie 2019 roku?

Roy Ramm, konsultant ds. bezpieczeństwa i były dowódca operacji specjalistycznych w New Scotland Yard w Londynie, uważa, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten, którego najbardziej obawiali się kuratorzy muzeum: skradzione przedmioty zostały rozbite, kamienie sprzedane, a metale szlachetne stopione.

– Wszystko to wymaga organizacji – powiedział Ramm w wywiadzie z CNN

– Bardzo rzadko zdarza się, że ludzie, którzy faktycznie ukradli te przedmioty, będą tymi, którzy ostatecznie je pozbyli się. Będzie sieć i dlatego policja będzie bardzo, bardzo zainteresowana zdobyciem telefonów komórkowych, komputerów, wszystkiego, co pokazuje powiązania między sześcioma osobami, które wkrótce staną przed sądem, a innymi grupami przestępczymi.

Dyski twarde, komputery i telefony komórkowe rzeczywiście zostały skonfiskowane podczas wielkiego śledztwa policyjnego, ale same skradzione klejnoty zniknęły bez śladu.

Zielona Powała pozostawała zamknięta dla zwiedzających przez wiele miesięcy z powodu śledztwa, a później pandemii koronawirusa. Po ponownym otwarciu w maju 2020 r., uszkodzoną gablotę naprawiono, ale celowo pozostawiono ją pustą.

Proces ma potrwać co najmniej do końca października. Jeśli oskarżeni zostaną skazani, grozi im kara pozbawienia wolności do kilku lat.

Źródła:

https://www.theguardian.com/world/2022/jan/28/trial-opens-of-six-men-accused-of-daring-95m-dresden-jewellery-heist

https://edition.cnn.com/style/article/dresden-green-vault-heist-trial-intl-cmd/index.html

https://www.dw.com/en/dresden-green-vault-jewelry-heist-trial-starts/a-60585566