Obraz zdewastowany przez pracownika ochrony galerii

Fot. The Art Newspaper Russia/Newslfash/Australscope przez The Guardian

Cenny awangardowy obraz „Trzy postaci” został zdewastowany przez 60-letniego pracownika ochrony, który, jak donosi The Guardian, pierwszego dnia pracy w rosyjskiej galerii długopisem dorysował z nudy oczy dwóm figurom.

„Trzy postaci” Anny Leporskiej zostały namalowane w latach 1932-1934 i były ubezpieczone na 75 mln rubli (1,3 mln dolarów). Obraz został udostępniony publiczności jako część wystawy sztuki abstrakcyjnej w Centrum Prezydenckim im. Borysa Jelcyna w Jekaterynburgu.

Aleksander Drozdow, dyrektor wykonawczy Centrum Jelcyna, poinformował w oświadczeniu, że sprawca pracował dla prywatnej firmy ochroniarskiej i został zwolniony.

Według kurator wystawy Anna Reszetkiny, motywy działania sprawcy pozostają nieznane, ale podejrzewa się, że ​​był to rodzaj utraty zdrowia psychicznego. Podejrzanemu grozi grzywna i do trzech miesięcy więzienia.

Szkody po raz pierwszy zauważono 7 grudnia. Dwóch zwiedzających zgłosiło je wtedy pracownikowi galerii. Obraz został usunięty z wystawy i wrócił do Państwowej Galerii Trietiakowskiej w Moskwie, która go wypożyczyła. Eksperci oszacowali, że prace restauracyjne kosztowałyby 250 000 rubli. Centrum Jelcyna od tego czasu zainstalowało ekrany ochronne na pozostałych pracach na wystawie.

Nie był to jedyny przypadek wandalizmu obrazu w Rosji w ostatnich latach: w 2019 roku jeden mężczyzna został skazany na dwa i pół roku więzienia po tym, jak zaatakował w Państwowej Galerii Trietiakowskiej obraz przedstawiający Iwana Groźnego. Tę samą pracę uszkodził również w 1913 roku chory psychicznie mężczyzna, który trzykrotnie ciął ją nożem.

Z kolei we Francji w 20015 r. postawiono zarzuty wandalowi po wielokrotnych przypadkach niszczenia obrazów w Villa-Musée Jean-Honoré Fragonard w Grasse na południu Francji. Obraz Jeana-Honoré’a Fragonarda, reprodukcje jego prac oraz obrazy Françoisa Gérarda i Françoisa-André Vincenta zostały wtedy zniszczone za pomocą pisaka i długopisu – wandal dorysowywał wąsy namalowanym postaciom.

Źródła:

https://www.theguardian.com/artanddesign/2022/feb/10/russian-painting-vandalised-by-bored-gallery-guard-who-drew-eyes-on-it

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ochroniarz-zdewastowal-cenny-obraz-postanowil-dorysowac-oczy/ljb4trc?fbclid=IwAR0tRFJGYLdNWOyzldv1qS_8c1UhAWU2NZ_lyTD-l-5zh1KWThia70QEHIQ

https://news.artnet.com/art-world/vandal-scribbles-on-fragonard-painting-349199